Save The Children: Suriye’de çocuklar aç

Save The Children: Suriye’de çocuklar aç

Suriye’de ateşkes devam ederken, uluslararası çocukları koruma örgütü Save The Children Suriye’de abluka altındaki bölgelerde yaklaşık 250 bin çocuğun aç olduğunu söyledi. Öte yandan BM’nin ateşkesin devam ettiği bölgelere de yardımları sürüyor.

Save The Children yetkilileri, New York’ta açıkladıkları raporda Suriye’deki çocukların durumuna dikkat çekti. Abluka altındaki bölgelerde yaşam koşullarının zorlaştığına işaret eden örgüt yetkilileri, bundan da en çok çocukların etkilendiğini vurguladı. Hava saldırılarının korku yarattığı vurgulanan raporda, açlıktan ölen çocukların olduğu, bazı ebeveynlerin de çocuklarını pişirdikleri yaprak ya da hayvan yemleri ile besledikleri ifade edildi. Abluka altındaki bir bölgenin yakınlarında yaşayan ve ismini açıklamak istemeyen bir örgüt çalışanı da insanların ekmek bile bulamadığını belirterek “Suriyeliler için ekmek hayatın çok önemli bir boyutu. Suriyeliler normalde her şeyle ekmek yer” diye konuştu. 

Suriyelilerin bu nedenle hayatta kalmak için yeni yöntemler bulduğunu belirten örgüt çalışanı, çimenden çorba pişirdiklerini ya da bombalanmış binalardan topladıkları tahta mobilya parçalarını da ısınmak ve yemek pişirmek için kullandıklarını ifade etti. Raporda ablukanın kaldırılması çağrısında bulunan Save The Children, uluslararası toplumdan da bu bölgelere insani yardımları bir an önce ulaştırmalarını talep etti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net