Gazeteci Hayri Tunç yarın hakim karşısına çıkıyor

Gazeteci Hayri Tunç yarın hakim karşısına çıkıyor

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Terör örgütü propagandası yapmak’, ‘Suç işlemeye tahrik’, ‘Suçu ve suçluyu övme’ iddialarıyla hakkında dava açılan tutuklu Gazeteci Hayri Tunç, yarın ilk kez hakim karşısına çıkacak. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinde görülecek davada avukatları Tunç’un tahliyesini isteyecek.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI DELİL SAYILDI

Jiyan.org Muhabiri Hayri Tunç, 2 Şubat’ta evinden çıktığı sırada sivil polisler tarafından gözaltına alınmış, aynı gün çıkarıldığı İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Eşref Durmuş’un ‘Terör örgütü propagandası yapmak’, ‘Suç işlemeye tahrik’, ‘Suçu ve suçluyu övme’ suçlamalarıyla hazırladığı iddianamede, Tunç’un Facebook, Twitter,Youtube paylaşımları ve Jiyan.org’daki yazılarını suçlamalara delil yaptı. Ayrıca Tunç’un evinde bulunan Abdullah Öcalan kitabı da deliller arasında yer alıyor. Hayri Tunç hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar da yer alıyor.

‘HAYRİ SADECE BİR GAZETECİ’

Tunç’un avukatlarından Bülent Çoban, yarın görülecek davaya ilişkin gazetemize konuştu. ‘Terör örgütü propagandası’ iddiasıyla tutuklanan Tunç’un avukatı Çoban, propaganda suçunun ceza sınırının 1 ila 5 yıl arasında olduğunu ve bu çeşit suçlarda tutuklama yapılmadığını belirtti. Yarınki duruşmadan karar çıkabileceğini söyleyen Çoban, “Propaganda suçlarından tutuklama yapılmayacağına dair Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) kararları var. Ancak mahkeme bu kararları değerlendirmedi. Şu an Hayri ile birlikte propaganda suçundan yargılanan 12 kişi var” dedi. Duruşmadan tahliye kararı çıkabileceğini de vurgulayan Çoban, “Bu konjonktürel bir dava. Hayri’nin asıl tutukluluk sebebi YDG-H’nin yakınına girecek şekilde fotoğraf çekmesi. Bu durum savcının dikkatini çekti çünkü ona göre, bu kadar yakınlarına girebiliyorsa ‘Ya arkadaşları ya da yoldaşı’ olmalı. Hayri sadece bir gazetecidir ve yalnızca milislerin değil, polisin ve TOMA’nın da fotoğraflarını çekmiştir” dedi.

 

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mart 2016 15:25
www.evrensel.net