10 Mart 2016 13:52

Barış için Akademisyenler İnsiyatifi yıkılan kentlerde 'Akademi Nöbeti' tutacak

Paylaş

Barış için Akademisyenler İnsiyatifi,  İstanbul'da basın toplantısı yaparak barış çağrısını yineledi. Taksim'de bulunan Eğitim-Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi’nde dün yapılan toplantıda konuşan akademisyenler, önümüzdeki haftadan başlayarak başta Sur olmak üzere abluka altında yıkıma uğrayan kentlerde “Akademi Nöbeti” tutulacağını duyurdu. 

Barış bildirisine imza atan akademisyenlerle ilgili gelişmeler hakkında da bilgi verilen toplantıda, "Özellikle üzerimizdeki baskıyı arttırmak üzere İstanbul Savcılığı'nın da harekete geçtiği bu günlerde imzalar olarak barış talebinin etrafında kararlı bir şekilde kenetlenmeye devam ediyor olmamız mutluluk vericidir" denildi. 

EN AZ 507 İDARİ SORUŞTURMA VE  30 İŞTEN ATMA

Basın toplantısında  Nişantaşı Üniversitesi'nden atılan  Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve yine Yeni Yüzyıl Üniversitesinden atılan Yrd. Doç. Dr.Meral Camcı söz aldı. 11 Ocak’tan beri kamu üniversitelerinde, en az 9 işten çıkarma, 5 istifa, 464 soruşturma, 27 uzaklaştırma, 153 ceza soruşturması, 33 gözaltı vakası, vakıf üniversitelerinde ise en az 21 işten çıkarma, 1 zorla emeklilik ve 43 idari soruşturma gerçekleştiğini aktaran Muzaffer Kaya, “Ancak bugün yüreğimizi dağlayan, çok daha acil olarak çözüme kavuşturulması gereken konu ülkede barış koşullarının gerçekleştirilmesidir” dedi. 

'SAVCILIK SUÇA KARAR VERMEDEN HAREKETE GEÇTİ'

“Hafta başı itibariyle İstanbul Savcılığı, henüz bize hangi suçun isnat edileceğini dahi belirlemediği halde, adli soruşturmalar için harekete geçti” diyen  Doç. Dr. Kıvanç Ersoy da, can güvenliklerine ve meslek hayatlarına yöneltilen tüm saldırılara rağmen, bu ülkenin akademisyenleri olarak taşıdıkları sorumluluk gereği geri adım atmayacaklarını söyledi. 

'O ÜNİVERSİTELER TEŞHİR EDİLECEK'

Yrd. Doç. Dr.Meral Camcı da adli soruşturmaya uğrayan arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını, davaların takipçisi olacaklarını belirtti. Camcı; önümüzdeki haftadan başlayarak Sur’da ve diğer yıkıma uğrayan bölgelerde akademi nöbeti tutacaklarını duyurdu. Öte yandan Barış İçin Akademisyenler metnine imza attığı için işten çıkarılan akademisyenlerin üniversiteleri önünde sokak dersleri düzenleyerek bu üniversiteleri teşhir edeceklerini söyleyen Camcı, “Biz bu tasfiye projesine karşı, dayanışma içinde, hukuki mücadelemizi sürdürmekte, akademik üretim alanımızı korumakta, ayrıca barış talebimizi yüksek sesle dile getirmekte ısrarcıyız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ankara Katliamı'nın üzerinden 5 ay geçti: Katliam anmasında dayanışma çağrısı

SONRAKİ HABER

Gezi aileleri Berkin Elvan'ın ölüm yıl dönümünde Gezi Parkı'nda anma yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...