'Grev örgütledi' gerekçesiyle işten atılan DEDAŞ işçisi: Kâr hırsı 12 arkadaşımızın canına mal oldu

'Grev örgütledi' gerekçesiyle işten atılan DEDAŞ işçisi: Kâr hırsı 12 arkadaşımızın canına mal oldu

Urfa'da 6 günlük grev sonunda işverenin haklarını kabul etmesi ile tekrar işbaşı yapan elektrik işçilerinden "Grevi örgütledikleri" gerekçesiyle işten atılan 6 işçiden Mehmet Karakuzu, "sizinle siyasi görüş ayrılığımız var" denilerek işten çıkarıldıklarını söyledi. İş güvenliği ve gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle 12 arkadaşlarının iş cinayetine kurban gittiğini belirten Karakuzu, ihaleyi alan firmaların tamamının AKP iktidarına yakın firmalar olduğunu kaydetti.

Urfa'da geçtiğimiz günlerde maaşlarını alamadıkları ve asgari ücrete yapılan zammın maaşlarına yansımadığı için greve giden Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ) işçilerinin eylemi 6'ıncı gününde zaferle sonuçlanmıştı. Ancak iş başı yapan 900 işçiden Mehmet Karakuzu, Mehmet Kılıç, Sinan Akıncılar, Ali Akdeniz, Veysel Mengüven ve Mehmet Demirkol, "Grevi örgütledikleri" gerekçesiyle sözleşmeleri feshedilerek işten atıldı. 

İşverenin 6 günlük grevin sonunda haklarını kabul ettiğini ancak sonrasında kendilerini kovduğunu belirten 6 işçi, "Patron sözünü tutmadı" diyerek tepki gösterdi. 

'SİYASİ GÖRÜŞ AYRILIĞIMIZ VAR' DENİLEREK İŞTEN ÇIKARILDILAR!

Enerji Sen'in girişimleri ile işverenin taleplerini kabul ettiğini belirten Mehmet Karakuzu, işten çıkarıldıklarına dair kendilerine sözlü herhangi bir aktarım yapıldığını söyledi. Karakuzu, “Resmi olarak işten çıkarılmış olmamamıza rağmen mesai yapıyorduk. Şirket suç işlemiş bulunuyordu. SSK üzerinden çıkışımız verilmişti. Hem işsizdik hem de mesaideydik” dedi. "Günah keçisi" olarak seçildiklerini aktaran Karakuzu, basın açıklamalarında bulundukları ve örgütlü mücadeleyi destekledikleri için işten çıkarıldıklarını söyleyen Karakuzu, şunları aktardı: "Birde patronlar bize ‘Sizinle siyasi görüş ayrılığımız var. Sizi işten çıkarmak zorundayız’ dedi. Demek ki çalışabilmek için onlarla aynı görüşte olmak gerekiyor. Ya yanlarında olacaksınız. Ya da karşılarında.” 

'FİRMALAR İKTİDARA YAKIN'

İş güvencesinden yoksun bir şekilde yıllarca çalıştıklarını ifade eden Karakuzu, 
piyasada satılan en ucuz malzemeleri kullandıklarını, patronların masraftan kaçıp iş cinayetlerinin önünü açtığını söyledi. Yeteri tedbirin alınmamasından dolayı sayısız kazanın meydana geldiğini kaydeden Karakuzu, son yıllarda 12 arkadaşlarının iş cinayetine kurban gittiğine dikkat çekti. 2099'dan bu yana tüm taşeron firmaların aynı mantıkla çalıştığını aktaran Karakuzu, ihaleyi alan firmaların tamamının ise iktidara yakın firmalar olduğunun altını çizdi. 

Karakuzu, “İktidara yakın duran firmalar olduğundan haklarımızı aramak isterken tek güç oluyorlardı karşımızda. Ama biz hukuksal süreci başlattık. Haklarımızı almamamızı engellemek için bizi ‘yüz kızartıcı suç işledi’ bahanesi ile işten çıkardılar. Oysa biz grevden kaynaklı çıkarıldığımızı biliyoruz.” 

Aynı şekilde 7 yıldır çalıştığı işten çıkarılan Mehmet Demirkol ise, "Verdikleri sözü tutmadılar ve bizi kovdular. İşsiz kaldık, yeniden iş arayacağız" diyerek tepki gösterdi. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mart 2016 17:44
www.evrensel.net