‘Müvekkilim Mahmut Alınak ‘makale teröristi’ muamelesi görüyor’

Fotoğraf: AA

‘Müvekkilim Mahmut Alınak ‘makale teröristi’ muamelesi görüyor’

KCK soruşturması kapsamında tutuklanan ve şu anda cezaevinde bulunan kapatılan DEP’in Eski Milletvekili Mahmut Alınak’ın oğlu Avukat Halit Sinan Alınak dün yaptığı yazılı açıklamada sordu: “Babam ve müvekkilim Mahmut Alınak neden tutukludur?Bu sorunun cevabını İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 18.

KCK soruşturması kapsamında tutuklanan ve şu anda cezaevinde bulunan kapatılan DEP’in Eski Milletvekili Mahmut Alınak’ın oğlu Avukat Halit Sinan Alınak dün yaptığı yazılı açıklamada sordu: “Babam ve müvekkilim Mahmut Alınak neden tutukludur?

Bu sorunun cevabını İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 18.04.2012 günü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame de bulamadıklarını belirten Avukat Halit Sinan Alınak, “Bu iddianame, bir barış elçisinin, siyasi hayatı bu ülkede akan kanın önüne nasıl geçilir sorusu üzerine kurulu olan bir insanın yani Mahmut Alınak’ın 5 aydır en ufak bir delile dahi dayanılmaksızın cezaevinde tutulduğunu göstermektedir” dedi.

KİTABINI ÖCALAN’A VERME SUÇU(!)

İddianamenin komiklikler üzerine kurulu olduğunu dile getiren Alınak, şu noktalara dikkat çekti:

1- İddianamenin 629. sayfasında müvekkilin “Tarihin Çarmıhında Güneş Ülkesi” adlı kitabını Abdullah Öcalan’a vermesi örgüt üyeliğine delil olarak kullanılmıştır. Müvekkil Mahmut Alınak bir yazardır. Kitabının herkes tarafından okunmasını istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Bu durumdan örgüt üyeliğine delil yaratmak çok manidardır.

2- İddianamenin 864. sayfasında müvekkilin DTK daimi meclis üyesi olduğu iddia edilmiştir. Müvekkil iddia edilen meclise üye değildir ve bu sıfatla hiçbir faaliyeti de olmamıştır. Kaldı ki DTK tabelası legal olarak çalışan resmi bir kuruluştur. Hakkında herhangi bir kapatma kararı dahi olmayan DTK’yi illegalmiş gibi göstererek müvekkil aleyhine delil oluşturulması komiktir.

3- İddianamenin 864. sayfasında yine tutarsız bir iddia ile karşı karşıyayız. Müvekkilin Akşam Gazetesi Yazarı  İsmail Nacar ile yaptığı telefon görüşmesi suç delili olarak kabul edilmiştir. Oysaki bu telefon görüşmesi iyi irdelendiğinde sohbet mahiyetinde olduğu görülecektir. Sohbetin ana teması ise barışın tesisine ilişkindir.

4- İddianamenin 712. Sayfasında, müvekkilim HABERTÜRK TV’de yayınlanacak olan bir programa katılmak için güya Öcalan’dan izin istemiştir. Ses ve görüntü kayıtları ayrıntılı olarak incelendiğinde kesinlikle iddianın asılsız olduğu görülecektir.

5-  Müvekkil, iddianamenin 864. sayfasında, yazmış olduğu makalesindeki birkaç cümle ile suçlanmaktadır. Yani müvekkil Mahmut Alınak adeta “ Makale Teröristi” muamelesi görmektedir.

6-  İddianame de müvekkil Mahmut Alınak’ın İmralı’dan döndükten sonra asrın hukuk bürosunda toplantı yapıp görüşme notlarını derleyerek düzenlediği ve bilgisayara yüklediği ileri sürülmüştür. Defalarca belirttik; müvekkil o gün İstanbul’da değil Tekirdağ’daydı. Mahmut Alınak o gün yani 12.05.2011 günü Tekirdağ’dayken ve bu devletin resmi belgesi ile sabitken iddianamede ısrarla İstanbul’da toplantıda olduğunun ileri sürülmesi dehşet vericidir. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net