09 Mart 2016 14:46

İngiltere’de asistan doktorlar üçüncü kez grevde

İngiltere’de asistan doktorlar üçüncü kez grevde

Paylaş

İngiltere’de asistan doktorlar üçüncü kez greve gitti.  Sağlık Bakanlığının, Ulusal Sağlık Servisinin (NHS) özelleştirilmesini kolaylaştıran taslağına karşı daha önce de greve çıkan asistan doktorlar ülkenin birçok yerinde eylem düzenledi. Asistan doktorlar daha önce 12 Ocak ve 10 Şubat’ta da greve gitmişlerdi.

Asistan Doktorlar Komitesi, (BMA) doktorların maaşlarında yüzde 30 kesintiye gidilmesi ve  Ulusal Sağlık Servisinin özelleştirilmesine karşı, eylemlerinin devam edeceğini açıkladı.

YENİ MEZUNLAR BAŞKA ÜLKELERE GİDİYOR

İngiltere Tıp Derneği üyesi DHA’ya yaptığı açıklamada, 104 bin üyesinin yüzde 80’inin greve destek verdiğini belirterek, hükümetin buna duyarsız kalmasını eleştirdi. Doktorların İngiltere’deki çalışma koşulları nedeniyle mezun olur olmaz başka ülkelere gittiğini ve bu sayının arttığı hatırlatıldı.

Sağlık Bakanı Jeremy Hunt karşıtı sloganlar atan asistan doktorlar, grev boyunca acil serviste çalışan asistan doktorların görevlerini yapmaya devam ettiklerini belirterek,  uzun dönemde şartların iyileşmesinin hem doktorlar hem de hastaların faydasına olacağını ifade etti. Asistan doktorların greve gitmesini acil servislerin açık olması koşuluyla halkın yüzde 86’sı destekliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Rusya ile kriz üreticiyi vurdu

SONRAKİ HABER

İsveç’te liman işçileri sendikal haklar ve iş güvenliği için grevde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa