09 Mart 2016 10:42

Sanders Michigan'ı kazandı

Paylaş

ABD’de başkanlık ön seçimleri kapsamında Cumhuriyetçi Parti’nin 4 eyalette yaptığı ön seçimlerin ikisini Donald Trump, diğerini Ted Cruz, Demokrat Parti’nin 2 eyalette gerçekleştirdiği ön seçimleri ise Hillary Clinton ile Bernie Sanders paylaştı.

Mississippi ve Michigan eyaletlerinde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti’nin ön seçimleri gerçekleştirildi. Cumhuriyetçiler ayrıca Idaho ve Hawaii eyaletlerinde tek başına sandığa gitti.

Sputnik'in haberine göre Demokrat Parti cephesinde Vermont Senatörü Bernie Sanders rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a Michigan’da üstünlük sağladı. Oyların yüzde 50’sini elde eden Sanders, 63 delege daha kazanmış oldu. Sanders, bu galibiyetle ön seçimlerde kazandığı eyalet sayısını 9’a yükselti.

Mississippi’deki ön seçimde ​ise Hillary Clinton kazandı. Oyların yüzde 83’ünü kazanan Clinton, Sanders’ı büyük bir farkla geride bıraktı. Mississippi’de 28 delege kazanan Clinton, ön seçim sürecinde şu ana kadar 12 eyalette kazandı.

Clinton’ın delege sayısı, süper delegelerle bin 214’e, Sanders’ın ise 566’ya çıktı. Demokratların adaylığını kazanabilmesi için aday adaylarının 2 bin 383 delegenin desteğini alması gerekiyor.

Cumhuriyetçilerde ise Donald Trump, Mississippi, Michigan ve Hawaii'deki ön seçimlerde rakiplerine üstünlük sağladı. Mississippi’de oyların yüzde 47’sini alan Trump, Michigan’da ise yüzde 37 ile yarışı önde tamamladı. Trump’ı, Teksas Senatörü Ted Cruz ve Ohio Valisi John Kasich takip ederken, bu iki eyalette partililerin diğer aday adayı Florida Senatörü Marco Rubio’ya desteği yüzde 10’u dahi geçmedi. Trump, Mississippi ve Michigan’la kazandığı eyalet sayısını 13’e çıkardı.

​Cumhuriyetçi Parti’nin Idaho seçimlerini ise Ted Cruz kazandı. Oyların yüzde 42’sini elde eden Cruz’u yüzde 28 ile Trump takip etti. Eyaletteki yarışı Rubio üçüncü, Kasich ise son sırada tamamladı. Idaho ile Cruz’un rakiplerini geride bıraktığı eyalet sayısı 7’ye yükseldi.

Bugünkü sonuçlarla Trump’ın elde ettiği delege sayısı 428’e çıkarken, Cruz 315, Rubio 151, Kasich ise 52 delegede kaldı. Cumhuriyetçi Parti’nin adaylığını kazanabilmesi için bu kişilerin bin 237 delegeye ulaşması gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Telegraph yazarı: Bugünkü Türkiye Avrupa'nın dostu değil

SONRAKİ HABER

Dündar ve Gül kararının gerekçesi: Mahkeme bariz takdir hatasına düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...