09 Mart 2016 07:30

ABD'li komutan: YPG ile Rusya zaman zaman iş birliği yapıyor

Paylaş

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Lloyd Austin, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, YPG'nin, Suriye'de Rusya ile zaman zaman birlikte hareket ettiğini söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Llyod Austin, ABD Afrika Komutanlığı (AFRİCOM) Komutanı General David Rodrigez ve ABD Özel Operasyonlar (USSCOM) Komutanı Joseph Votel, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde İŞİD'e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

General Austin, Nebraska Senatörü Deb Fischer'in, “Suriyeli Kürtler ile Rusya arasında iş birliği yapıldığını gördünüz mü ?" sorusuna verdiği yanıtta, “Suriye'nin kuzeybatısında YPG grupları ile Rusların iş birliği yaptığını gördük. Sürekliliği olan iş birliği demek doğru olmaz ama zaman zaman gerçekleşen bir iş birliği olarak tanımlayabilirim" diye konuştu.

Austin, Fischer'in “Suriyeli Kürt güçlerinin, bizim desteklediğimiz muhaliflere saldırıları oldu mu?" sorusunu da “Buna ilişkin kanıtlar var" diye yanıtladı.

AFRİCOM Komutanı General Rodrigez ise senatoda yaptığı açıklamada, yabancı savaşçı, silah ve göçmen akışının yaşandığı Libya ve çevresinin denetiminin İŞİD'in elinde olduğunu söyledi. Florida Senatörü Lindsey Graham'ın sorularını yanıtlayan Rodrigez, bir soru üzerine Libya'nın çökmüş bir devlet olduğunu söyledi. (New York/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Düzce'de 8 Mart direnişle birleşti

SONRAKİ HABER

İzmir'de HDP İl Eş Başkanı dahil 22 kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...