Düzce'de 8 Mart direnişle birleşti

Düzce'de 8 Mart direnişle birleşti

Düzce KESK Bileşenleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği öncesi Düzce’de 62 gündür “Katı Atık Bertaraf Tesisi”ne karşı direnen Hecinler köy halkı ile dayanışma için basın açıklaması yaptı. Açıklamayı KESK adına Alev Şahin okudu. Şahin, “Anadolu’nun dört bir yanındaki rant ve yağmaya karşı cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye karşı; bağımsız, demoratik ve emekten yana bir ülke için örgütlenmeli ve tıpkı aylardır direnen Hecinler halkı gibi kar-kış, gece-gündüz  demeden haksızlığa, hukuksuzluğa karşı kadın erkek omuz omuza zulme karşı koymalıyız” dedi.

Daha sonra Düzce Belediyesi önünde toplanan ve sadece kadınlardan oluşan korteje Hecinler Köyünden direnen kadınlar da katıldı. DEP-DER, Kadın Dayanışma Derneği ve KESK bileşenlerinden oluşan kitle Durmazlar Düğün Salonu önüne yürüdü. Yürüyüşte sık sık “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin polis, gelsin cop inadına isyan inadına inadına özgürlük” sloganı atıldı. Eylemde, içinde üst rütbelilerin de olduğu kalabalık polis ekibi dikkat çekti.

Kitle adın basın açıklamasını Nuray Şimşek yaptı. Şimşek, Ankara barış mitingindeki saldırıda hayatını kaybeden Dicle Deli, Cizre’de bedeni teşhir edilen Ekin Van ve “Barış için Akademisyenler”in metnine imza attığı için Düzce Üniversitesi’den uzaklaştırılan ve linç kampanyası yürütülen Latife Akyüz’e değindiği konuşmasında “Fetvalarınıza, yasaklarınıza, baskılarınıza, şiddetinize ve savaşlarınıza inat vardım, varım, var olacağım!” ifadelerini kullandı.

Hecinler halkı adına konuşan bir kadın ise “Sağlığımızdan olmayacağız, direneceğiz” dedi. Etkinlik halaylarla sonlandı. (Düzce/EVRENSEL)

www.evrensel.net