Mısırlılar askeri yönetimi protesto için Tahrir’deydi

Mısırlılar askeri yönetimi protesto için Tahrir’deydi

MISIR’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi askeri yönetimi protesto eden İslamcı, laik, liberal ve sol gruplar Tahrir Meydanı’nı doldurdu. Binlerce kişi Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi ve ordu aleyhine slogan attı, generallerin devrimi başarısız kılmasına izin vermeyeceklerini haykırdı.Selefi gruplar ve

Selefi gruplar ve Müslüman Kardeşler’in ağırlıklı olduğu gösterilerde, aylardır meydanı doldurmak için çaba sarf eden ancak başarısız olan muhalif gruplar da ağırlıklı olarak yer aldı.

‘NE ORDU NE GRUP İSTİYORUZ’

Daha çok gençlerin oluşturduğu muhalif gruplar, sloganlarında ülkeyi ordunun yanı sıra herhangi bir akım ya da grubun idare etmesini istemediklerini ifade etti. Cuma namazının ardından bir araya gelen gruplar, sık sık “El ele” sloganları attı. Güvenlik ve trafik akışını daha çok Selefi gençler sağlarken, Müslüman Kardeşler’in perde arkasında kalması dikkat çekti.
Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 23-24 Mayıs’ta yapılacak. Eylemciler, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek dönemi yetkililerinin cumhurbaşkanlığı adaylıklarının yasaklanmasını talep ediyor. Ülkede devrimin sembolü haline gelen Tahrir Meydanı’nda toplanan halk artık değişim istiyor.

Mısır parlamentosu geçen hafta, Mübarek dönemi yetkililerinin cumhurbaşkanlığına aday olamamasıyla ilgili bir tasarıyı kabul etti ancak yasanın yürürlüğe girmesi için Yüksek Askeri Konsey’in onayı gerekiyor. Yüksek Askeri Konsey’in atadığı Seçim Komisyonu’nun geçtiğimiz hafta Müslüman Kardeşlerin adayı Hayrat Şatır, Selefilerin adayı Hazım Salah Ebu İsmail ve ordunun adayı eski İstihbarat Şefi Ömer Süleyman’ı cumhurbaşkanlığı seçiminden diskalifiye etmesiyle tansiyon bir anda yükselmişti. Üç adayın yaptığı itirazın kabul edilmemesi ile Mayıs ayı sonunda yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminde Müslüman Kardeşlerin ikinci adayı Muhammed Mursi, ordu, liberal ve sol grupların adayı Amr Musa ile tüm kesimlerden oy alması beklenen Abdul Munim Ebul Futuh isimleri ön plana çıkmıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net