21 Nisan 2012 11:48

Rusya, Suriye’nin Dostları’na tepki gösterdi

Suriye’nin Dostları’nın üçüncü zirvesi önceki gün Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. İlki Tunus’ta, ikincisi İstanbul’da yapılan toplantının son zirvesinde, krizin çözümü için Annan Planı’nın Suriye için son şans olduğu vurgulandı.Fransız Dışişleri Bakanı Al

Rusya, Suriye’nin Dostları’na tepki gösterdi

Paylaş

Suriye’nin Dostları’nın üçüncü zirvesi önceki gün Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. İlki Tunus’ta, ikincisi İstanbul’da yapılan toplantının son zirvesinde, krizin çözümü için Annan Planı’nın Suriye için son şans olduğu vurgulandı.

Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin ev sahipliği yaptığı ve 14 ülke temsilcisinin katıldığı zirvede Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu.

Zirvede, Suriye’de tampon bölge ve Türkiye, Lübnan veya Ürdün üzerinden insani yardım koridorları oluşturmak gibi seçenekler masaya yatırıldı. Zirveye davet edildiği halde katılmayan Rusya ise görüşmelerin ‘tek taraflı’ ve ‘Annan Planı’na zarar verici nitelikte olduğuna dikkat çekti. Suriye’nin Dostları Konferansları, krize bir çözüm yaratmaktan ziyade Şam yönetimine baskı kurma işlevi taşıyor.

JUPPE: İLK AMACIMIZ ANNAN PLANI

Önceliklerinin Annan Planı olduğunu belirten Fransa Dışişleri Bakanı Juppe, bunun barış ve Suriye’deki iç savaşı önlemek için son şans olduğunu söyledi.

Toplantıdan sonra basına konuşan Juppe, istenen sonucun alınamaması durumunda, Suriye’de akan kanı durdurmak için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin başka yolları da göz önüne alacağını belirtti. Suriye’deki uluslararası gözlemci sayısının da artırılması gerektiğinin altını çizen Juppe, Rusya’nın Suriye konusundaki tutumunda ilerleme olduğuna dikkat çekti.

‘PROTESTOLAR ARTTI’

Bu arada Suriye’de bulunan BM gözlemci heyetinin şefi Faslı Albay Ahmed Himmiş, ülkede cuma namazı sonrasında taraflar arasında protestoların arttığını belirtti.

Himmiş, tansiyonu daha da yükseltmemek adına cuma günleri çalışmalarına ara vereceklerini duyurdu. (DIŞ HABERLER)


DAVUTOĞLU LAVROV İLE SURİYE’Yİ GÖRÜŞTÜ

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için bulunduğu Brüksel’de Rus Mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya geldi.

Rus Bakan Lavrov, daha önceki görüşmelerinde Türkiye’nin, tek yanlı olarak herhangi bir müdahalede bulunmayacağı yönünde teyit verdiğini ifade etti.

Lavrov Brüksel temasları ile ilgili düzenlediği basın toplantısında Kofi Annan Planı çerçevesinde barışın sağlanması için her türlü çabayı ortaya koyacaklarını söyledi. Bölgede durumun istikrarsız olduğunu kaydeden Rus bakan, “Birçok insan Kofi Annan barış planını sabote etmek için çalışıyor. Muhalefete silah götürmek ve hatta askeri müdahaleye yol açmak istiyorlar” eleştirisi getirdi.

ÇİN, HEYET GÖNDERMEYE HAZIR

Öte yandan Çin, Suriye’deki çatışmaları durdurmak için ilan edilen BM ateşkesini izlemek için bu ülkeye gözlemci göndermeye hazır olduklarını ifade etti. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Afganistan’da helikopter düştü

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa