21 Nisan 2012 07:46

Afganistan’da helikopter düştü

AFGANİSTAN’ın güney batısında NATO öncülüğünde görev yapan ABD’ye ait bir savaş helikopterinin düştüğü bildirildi. Olayda 4 ABD askeri hayatını kaybetti.Black Hawk tipi Amerikan helikopteri, Afganistan’ın güneyinde bulunan askerleri almak için havalandığı sırada düştü. Helikopterde bulunan

Afganistan’da helikopter düştü

Paylaş

AFGANİSTAN’ın güney batısında NATO öncülüğünde görev yapan ABD’ye ait bir savaş helikopterinin düştüğü bildirildi. Olayda 4 ABD askeri hayatını kaybetti.

Black Hawk tipi Amerikan helikopteri, Afganistan’ın güneyinde bulunan askerleri almak için havalandığı sırada düştü. Helikopterde bulunan 4 Amerikalı mürettebat hayatını kaybetti. Helikopterin bir polis kontrol noktasına yapılan saldırı sonucu bölgeye gittiği belirtildi. Yetkililer helikopterin, hava şartlarının elverişsizliğinden dolayı düştüğünü söyledi. Ancak Amerikan Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, helikopterin düşürülmüş olma ihtimalini dışlamadıklarını da ifade etti.

NATO öncülüğündeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) yetkilileri de helikopterin düştüğü bölgenin kontrolleri altında olduğunu ve olayın nedenini belirlemeye çalıştıklarını söyledi. Helikopter NATO’nun Güney Batı Afganistan diye tanımladığı bölgede düştü. Bu bölge Nimruz ve Helmand vilayetlerini kapsıyor.

Afganistan’da çok sık bir şekilde helikopter düşüyor fakat helikopterlerin düşürülmesi olaylarına pek sık rastlanılmıyor. Mart ayında bir Türk helikopterinin düşmesi sonucu 12 Türk askeriyle iki sivil ölmüştü. Helmand’da da Ocak ayında bir helikopterin düşmesi sonucu 6 Amerikan askeri hayatını kaybetmişti.

Ağustos 2011’deyse Taliban, ülkenin doğusunda bir Chinook helikopterini düşürmüş, 30 Amerikan ve 6 Afgan askeri ölmüştü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Fransa’da yarın seçim günü

SONRAKİ HABER

Google'ın doodle yaptığı "Timsah avcısı" Steve Irwin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa