İÜ'de 8 Mart: 'Kadınlar yaşam için direniyor'

İÜ'de 8 Mart: 'Kadınlar yaşam için direniyor'

İstanbul Üniversitesi ana kampüs bahçesinde bir araya gelen üniversiteli kadınlar 8 Mart kutlaması yaptı. Vegan masasının da olduğu birçok masa birleştirilerek dövizler ve pankartlar açıldı. Kutlamada yer alan kadınlar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Yeryüzü Kadınları, Özgür Genç Kadın, Kampüs Cadıları, Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Kadın Komünü'ndendi.

'Fıtratınız sizin üniversiteler bizimdir', 'Yasakları Tanımadık Tanımıyoruz!', 'Nevin'in baltalarıyız' dövizleri ve  'Gerici karanlığa karşı kadınlar yaşamı aydınlatacak', 'Yaşamı savunuyoruz hayatı örgütlüyoruz' yazılı pankartlar açıldı. 'Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa', 'ABC isyan olsun bu gece' sloganları atıldı. Zılgıtlar, türküler, şarkılar eşliğinde kadınlar halay çekti.

Okuldan sallandırılan, üzerinde katledilen kadınların fotoğrafları olan, 'Kadınlar yaşam için direniyor' yazılı pankart Özel Güvenlik Birimleri tarafından 'tehlikeli fotoğraflar var orda' denilerek indirildi. Sivil polisler ise kadınların gerilla halayına 'orada molotof diyorsunuz' bahanesiyle engel olmaya çalıştı.

NEVİN YILDIRIM’IN İFADESİ OKUNDU

Katledilen, tutuklanan kadınların ifadeleri okundu. Üniversiteli Kolektifi'nden Elif Demirbaş, Nevin Yıldırım'ın ifadesini okudu: "Ben Nevin Yıldırım. Defalarca silah zoruyla cinsel saldırıya uğradım. Yaşam hakkımı savunurken öldürülmemek için tecavüzcümü savunmak zorunda kaldım. Ve bunun bedelini hapiste ödemek zorunda kalıyorum." (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net