Hacettepe'de 8 Mart: 'Şebnem'in bıraktığı  yerden mücadeleye devam'

Hacettepe'de 8 Mart: 'Şebnem'in bıraktığı yerden mücadeleye devam'

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'de kadınlar, HÜKÇAT'ın (Hacettepe Kadın Çalışmaları Topluluğu) çağrısı ile her yıl olduğu gibi kampüs yürüyüşlerini gerçekleştirdi. “Meydan da bizim, barış da” pankartı ile yürüyen kadınlar yürüyüşlerini Kadınlar Meydanı önünde müzikler eşliğinde sonlandırdı. Sık sık dayanışma ve barış vurgusunda bulunan Hacettepeli Kadınlar, sıcak havaya atıfla 'Baharı kadınlar getirecek' mesajı verdi.

Edebiyat Fakültesi önünden yürüyüşe geçen kadınlar etkinliklerine, 'Yaşasın kadın dayanışması', 'Kadınlar artık susmayacaklar', 'Kadın yaşam özgürlük' sloganları attı. Üniversiteli kadınlar çimlerde oturan, fakülte önlerinde ders aralarına çıkan öğrencilerin de alkışlı desteği ile Şebnem Yurtman Meydanı'na (Kadınlar Meydanı)  zılgıtlarla yürüdü.

Özellikle son dönemde Hacettepe Üniversitesi ve kadınlara karşı yapılan saldırıları protesto eden Hacettepeli kadınlar için bu 8 Mart ayrıcalıklı bir önem taşıdı.

7 Mart Pazartesi günü Eğitim Sen'li akademisyenlerin ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte, geçen dönem tahrip edilen, üzeri boyanan Şebnem Yurtman Meydanı'nın mor duvarı yenilendi.

Öğrenciler; pankartlarını ve dövizlerini 10 Ekim'de hayatını kaybeden Şebnem Yurtman'ın tabelası önüne bırakarak, ''Bu yılki fotoğrafta bir eksikle Şebnem Yurtman'ın bıraktığı yerden yollarımıza devam ediyoruz'' dedi. "Kampüste, sokakta ve her alanda; tacize, şiddete, erkek egemen zihniyete karşı Şebnem'in bıraktığı yerden sevgiyle ve dayanışmayla devam edeceklerini" ifade eden kadınlar etkinliklerini barış ve yaşam halaylarıyla yan yana sonlandırdı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net