08 Mart 2016 12:05
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Mart 2016 12:13

İki yıl önceki skandal yeni ortaya çıktı: Avrupa nükleer kazadan kıl payı kurtulmuş!

İki yıl önceki skandal yeni ortaya çıktı: Avrupa nükleer kazadan kıl payı kurtulmuş!

Paylaş

Almanya, İsviçre, Fransa üçgeninde Fransa’nın Alsas bölgesinin Fessenheim kasabasında Fransa’nın en eski nükleer santralinin 2014 Nisan ayında yaşanan kazayı örtbas ettiği ortaya çıktı. Her yıl farklı teknik kazalara yol açan santralin derhal kapatılması isteniyor. Yaşanan kazaların örtbas edilmesi ve yeniden reaktörlerin elektrik üretimine geçmesi üç komşu ülkede yaşayanları korkutuyor.

Fransız Atom Enerji Denetleme Kurumu (ASN), Uluslararası Atom Enerji Kurumu’na meydana gelen kazanın riskli olmadığını belirtmiş.

1970 yılında inşa edilen 1977 yılında elektrik üretimine başlayan 1760 MW kapasiteli eski santralin derhal kapatılması için yıllardır mücadele veriyor. Greenpeace çevreci aktivistler başka faciaların yaşanmaması için geçtiğimiz yıllar içinde ‘Fessenheim’ santralinin soğutma kulelerine çıkarak eylem yapmışlardı.

KAPATMA TARTIŞMALARI

Güvenli olmadığı ortaya çıkan santralin kapatılması uzun bir süredir gündemde. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptığı açıklamada santralin 2016'nın sonunda kapatılacağını tekrarladı. Yeşiller Partisi üyesi Fransa Konut Bakanı Emmanuelle Cosse de daha önce alınan karara uyulacağını söyledi. Ancak Çevre Bakanı Segolene Royal ile 2017 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olan Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe santrali kapatmayacağını açıkladılar.

Gerekçe olarak da daha önce kaza yaşanmasına rağmen ASN'nin santralin durumu hakkında hazırladığı raporu gösteriyorlar. Raporda, şu anda güvenlik nedeniyle santralin kapatılmasına gerek olmadığı savunuluyor.

Fransa, ülkede yaşanan özellikle Japonya'da yaşanan nükeer felaketten sonra nükleer enerjiye bağımlılık oranı 2025 yılına kadar yüzde 75'den yüzde 50'ye düşürme kararı almıştı. Bu da eski 24 nükleer santrallerin kapatılması anlamına geliyor. Enerji tekelleri ise bu karara itiraz ediyor ve ucuza elde edilen nükleer enerjinin kullanılmasında ısrar ediyorlar.

ALMANYA’DA GÜNDEM OLDU

Komşu ülke medyalarında son bir hafta içinde ana konu olan santral kazası başta Almanya’nın ‘Süddeutsche Zeitung’, ‘WDR’ haberlerine göre, “Santralde aniden meydana gelen su baskını elektrik sistemini devre dışı bıraktı. Reaktörlerden biri devre dışı kaldı. Alman Çevre Bakanlığı kazayı teyit etti.” Yaşanan kazada Nükleer yakıt çubuklarının kontrol edilemediği, böyle bir kazanın Avrupa’da bugüne kadar yaşanmadığı kazanın çok riskli olduğu yazıldı. Çernobil, Fukişima nükleer kazalarından sonra Avrupa’nın üçüncü nükleer kazadan kıl payı kurtulduğu anlaşıldı.

Baden Württemberg eyaletine önümüzdeki pazar günü yapılacak seçimler nedeniyle santral, eyalet politikacılarını harekete geçirdi. Santralin derhal kapatılmasını isteyen eyaletteki siyasetçiler Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Çevre Bakanı Segolene Royal’e mektup gönderdiler. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de yaşayan Arıklılardan 8 Mart etkinliği

SONRAKİ HABER

Hurda toplayan Suriyeli işçi iş makinesinin altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa