07 Mart 2016 17:17

Gebzeli işçiler komite kurdu

Paylaş

Gebzeli işçiler, yaşadıkları sorunları ve buna karşı nasıl mücadele edeceklerini konuştu. Farklı iş kollarından ve sendikalardan işçiler, fabrikalarda verdikleri mücadelenin eş güdümlü gitmesi için komite kurdu. 

Emek Partisi Gebze ilçe binasında düzenlenen toplantıya 47 fabrikadan 7’si sendikasız 60’ın üzerinde işçi katıldı. Birleşik Metal-İş, Petrol-İş, Öz İplik-İş, Hizmet-İş ve Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalardan işçi ve işyeri temsilcilerinin katıldığı toplantı divan oluşturulmasıyla başladı. 

İşçi sınıfına yönelik baskının arttığı bir dönemden geçildiğini belirten işçiler, bugüne kadar protestocu bir tutumla sürdürülen mücadele biçimleri ve sendikal bürokrasinin tutumunu eleştirdi ve gerçek bir mücadele ihtiyacına dikkat çekti. İşçiler, Gebze Sendikalar Birliğinin kararları sahiplenmesi ve hayata geçirmesi için daha ileriden görev alınması gerektiğini belirtti. 

4 ANA TALEP

AKP Hükümetinin kiralık işçilik dayatması ve kıdem tazminatına yönelik saldırılarının boşa çıkarılması gerektiğini vurgulayan işçiler, üzerinde çalışma yürütecekleri 4 ana talep belirledi: 

* İşçi bir gün çalışsa dahi kıdem tazminatı alabilmeli,

* Kıdem tazminatındaki tavan kaldırılmalı,

* İflas eden işyerlerinde çalışan işçilerin alacakları ve kıdem tazminatları devlet tarafından ödenmeli

* İşçi işyerinden kendisi ayrılsa dahi kıdem tazminatını alabilmeli.

KOMİTE KURULDU

Toplantıda ayrıca Gebze’de mücadelenin örgütlenmesi için sendikalı-sendikasız tüm işçilerin işyeri örgütlenmelerini sağlamaları ve bunun üzerinden işyeri komitelerini kurması kararlaştırıldı. İşyerlerinin talepleriyle genel mücadelenin taleplerinin ortaklaştırılması gerektiği ifade edilen toplantıda, mücadelenin fabrikalar arası eş güdümle sürdürülebilmesi için komite kuruldu. Kurulan komiteden 5 kişilik de yürütme oluşturuldu. Toplantıya katılan işçiler mücadelenin ilerletilmesi ve kamuoyuna duyurulması için gazetemiz Evrensel ve Hayat Televizyonunda yer alan haberlerin takip edilmesi ve haber aktarılmasını da karar altına aldı.(Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Otellerin dolulukları yüzde 50’nin altında

SONRAKİ HABER

Fatih Polat: ABD-Türkiye müzakerelerinde kim ne kazandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa