06 Mart 2016 16:33

Demokrasiden yana güçler Ankara’da biraraya geldi

Paylaş

Demokrasi ve emekten yana 25 parti ve örgüt, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin çağrısıyla önceki gün Ankara’da biraraya geldiler. Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, demokrasi güçlerinin ayrı ayrı ve birlikte neler yapabilecekleri üzerine görüş alışverişi yapıldı. Benzer toplantılarının ilerleyen günlerde de sürebileceği belirtiliyor. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrıcısı olduğu toplantıya aralarında EMEP, ÖDP, HTKP, EHP, DİP gibi siyasi partilerin yanısıra, Halkevleri ile Partizan, DHF,  Kaldıraç gibi siyasi çevreler katıldı. Beş saate yakın süren toplantıda, Türkiye ve bölgede yaşanan gelişmeleri parti ve siyasi oluşumların süreci nasıl değerlendirdiği üzerine konuşuldu. Kürt illerinde süren savaşın geldiği boyut ve barış çabalarının yanı sıra işçi ve emekçilerin haklarını gasp etmeye dönük hükümetin tutumu, akademisyenlere yönelik cadı avı, basın ve ifade özgürlüğüne saldırılar ve Cerattepe direnişi ile yeniden ısınan çevre mücadelesi de gündeme geldi. Tüm bu saldırılara karşı ortak bir karşı duruşun yol ve yöntemlerini birlikte yaratmak üzerine tartışmalar yürütüldü. Toplantıda, benzer buluşmaların daha geniş katılımlarla devam etmesi konusunda fikir birliğine varıldı. 

Toplantıya ilişkin gazetemize konuşan HDP Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, “Ortak mücadele imkanlarını değerlendirme toplantısıydı. Bir karar alma, toplantısı değildi. 25 parti ve kurum katıldı. Partiler, kurumlar ortak mücadeleyi geliştirme sorumlulukları, bunun yol ve yöntemleri üzerine görüş alışverişinde bulundu. Devam edecek toplantılar. Faydalı olduğu yönünde eğilim ortaya çıktı. Demokrasi güçlerinin bu süreçte yakın temasta olması, birbirini daha yakından anlaması için toplantıların olumlu olduğunu düşünüyoruz. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bölge illerinde 8 Mart

SONRAKİ HABER

Tomografide bebeklere bile erişkin dozu uygulanmış!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...