06 Mart 2016 21:12

Bölge illerinde 8 Mart

Bölge illerinde 8 Mart

Paylaş

Devletin yasak ve engellemelerine rağmen alanlara çıkan kadınlar, yaşamları üzerinde kurulmak istenilen erkek egemen ablukayı direnişi güçlendirerek kıracaklarını belirtti.

URFA

KJA Urfa bileşenleri tarafından, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Viranşehir ilçesinde düzenlenmek istenen miting, Urfa Valiliği'nin "yasak" kararı nedeniyle engellendi. Dün gece miting için kurulmak istenen sahneye izin vermeyen polis, sabah saatlerinden itibaren ilçeyi zırhlı araçla ablukaya aldı. 

Tüm engellemelere rağmen sokaklara inen yüzlerce kadın, DBP ilçe binası önünde bir araya geldi. Alınan yoğun önlemlere rağmen toplanan kadınlar, "Jin jiyan azadi" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attı. Özgecan Aslan ve Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları ile karanfiller taşıyan kadınlar adına konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Ayşe Sürücü, kirli savaş politikalarının en çok kadınları hedef aldığını hatırlatarak, "Egemen anlayışın 'önce kadınları vurun' taktiği savaş stratejisi olarak yürütülüyor. Toplumun her kesiminden ezilen, dışlanan ama isyan eden, barış, emek ve özgürlük mücadelesi ile kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inanan bütün kadınlarla direnişi büyüterek yaşamlarımız üzerinde kurulan erkek egemen ablukayı kırabileceğimize inanıyoruz" dedi.

HDP Urfa İl Eşbaşkanı Sevda Çelik Özbingöl ise, kadınların mücadelesinin 5 bin yıllık geçmişe dayandığını dile getirerek, "Fedakar ve büyük direniş gösteren kadınların mücadelesiyle bugünlere gelindi. Yaşanan bu süreçte ise Ekin ve Taybet Ana şahsında kadınların bedenlerine yapılanlar bizlerin mücadelesini daha da biliyor. Mücadelemiz bu doğrultuda ilerleyecektir" diye konuştu.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan da "Kadınlar olarak Artvin'den Kürdistan'a direnişi güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

Toplumun her kesiminden ezilen, dışlanan ama isyan eden, barış, emek ve özgürlük mücadelesi ile kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inanan bütün kadınlarla direnişi büyüterek yaşamlarımız üzerinde kurulan erkek egemen ablukayı kırabileceğimize inanıyoruz

Açıklamanın ardından kadınlar Yeni Mezarlığa geçerek, devlet güçlerince katledilen ve DAİŞ çetelerinin saldırılarında yaşamını yitiren kadınların mezarlarını ziyaret edip, karanfil bıraktı.

MARDİN

KJA Mardin bileşenleri öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, 8 Mart etkinlikleri kapsamında Artuklu ilçesi Diyarbakır Kapı'dan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyüş düzenledi. Kadınların rengarenk yöresel kıyafetleriyle katıldığı yürüyüşte erbaneler çalınarak şarkılar söylendi. Yürüyüş güzergahında bulunan esnaflar da alkışlarla kadınlara destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı'na gelen kadınlar, çevredeki yurttaşlara bir süre erbane dinletisi sundu. Kadınlar daha sonra Kızıltepe'de yarın düzenlenecek 8 Mart mitingine katılım için hazırlanan el ilanlarını dağıtarak, mitinge çağırdı.

BATMAN

KJA Batman bileşenleri de, Valiliğin "Kamu güvenliği ve esenliği tehlikede olması, yakın suç işleme tehlikesinin varlığı" gerekçesiyle 8 Mart mitingini yasaklamasını protesto etti. DBP Batman İl Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel, HDP Batman İl Eşbaşkanı Rojda Sürücü ve DBP Batman İl Eşbaşkanı Nurten Üzümcü katıldı.

Toplantıda konuşan DBP Batman İl Eşbaşkanı Nurten Üzümcü, "Valilik tarafından çıkartılan yasağa rağmen, yine de kadınlar olarak alana çıktık. Kendi rengimizi ve sessimizi gösterdik. Yasakçı zihniyeti bir kez daha kınıyoruz" dedi. Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel de "yasak" kararları ile kadınlara açık mesaj verildiğini kaydederek, "Kadınlar kesinlikle 'kamunun güvenliğini' tehdit etmez. Aksine kadınlar dünyaca güvenlik ve barış için sesini çıkarır. 8 Mart'ın anlamı da budur. Biz 8 Mart'ı erkek egemen zihniyet tarafından yaratılan şiddet ve savaş ortamına ses çıkartmak için gerçekleştiriyoruz. 5 Mart'a Batmanlı kadınlar olarak düzenlemek istediğimiz mitingin anlamı da buydu" diye konuştu.

KARS

Kars'ta, Kongreya Jinên Azad (KJA) bileşenleri öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, gün dolaysıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Çarşı merkezinde erbaneler ve ezgiler eşliğinde karanfil dağıtan kadınlar, DBP il binası önünde bir araya gelerek halay çekti. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "Sevda Kadını" şiirinin okunduğu etkinlikte konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, özyönetim alanlarında devlet güçlerince katledilen kadınları andı. Kadınların savaş istemediğini belirten Ertan, ölümlerin durdurulması için 8 Mart alanlarının mücadele alanlarına çevrilmesi gerektiğini belirtti. Etkinlik, Ağrı Belediyesi'ne bağlı Sema Kültür Merkezi Erbane Grubu'nun seslendirdikleri ezgilerle son buldu.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Eğitim Sen’li kadınlar öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamaya, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, HDP ve DBP ilçe örgütleri kadın yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. “Direnen kadınla toplumu özgürleştireceğiz” pankartını açan ve “Kadının bedeni savaş meydanı değildir” dövizleri taşıyan kadınlar adına açıklamayı Eğitim Sen Kadın Sekreteri Ceylan Uyar yaptı. Hukuksuz biçimde uygulanan "sokağa çıkma yasak"ları ile abluka altına alınan kentlerde katliamların yaşandığına dikkat çeken Uyar, saldırılarda en büyük yönelimin ise kadınlara olduğunu söyledi. AKP hükümetinin kadına yönelik politikalarına tepki gösteren Uyar, “Savaşa güvencesizliğe, kadın katliamlarına karşı, yaşam ve iş güvencemiz için mücadelemizde ısrar ediyoruz” dedi.

Açıklama “Jin jiyan azadî” sloganı eşliğinde son buldu.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Clinton ve Trump önde gidiyor

SONRAKİ HABER

Gökçeada’da silahlı bir kişi HDP aracını takip etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa