06 Mart 2016 20:54

Clinton ve Trump önde gidiyor

Clinton  ve Trump önde gidiyor

Paylaş

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken Cumhuriyetçiler dört, Demokratlar ise üç eyalette ön seçim yaptı. Cumhuriyetçi Parti’nin aday adayları Trump ve Cruz ikişer eyalette kazanırken, Demokrat Parti’de Sanders iki, Clinton ise tek eyalette galip geldi. Ancak toplamda Clinton, Sanders’ın önünde. 

Kansas ve Louisiana eyaletlerinde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti'nin ön seçimleri gerçekleştirildi. Kentucky ve Maine eyaletlerinde Cumhuriyetçiler, Nebraska’da ise Demokratların seçim gerçekleştirdi.

Demokrat Parti cephesinde Vermont Senatörü Bernie Sanders rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a Kansas ve Nebraska eyaletlerinde üstünlük sağladı. Kansas’ta oyların yüzde 67’sini alan Sanders, Nebraska'da ise yüzde 55 oy oranı ile ön seçimi kazandı. Clinton ise Louisiana’da oyların yüzde 70’ini elde ederek Sanders’ı büyük bir farkla geride bıraktı.

TRUMP VE CRUZ BERABERE

Sputnik’in haberine göre Cumhuriyetçiler cephesindeyse emlak milyarderi Donald Trump, Kentucky'de yüzde 35, Louisiana'da da oyların yüzde 42'sini kazanarak birinciliği elde etti.

Kamuoyu yoklamalarında parti sıralamasında ikinci sırada yer alan Teksas Senatörü Cruz ise iki eyalette ön seçimi lider tamamladı. Kansas'ta oyların yüzde 48'ini alan Cruz, Maine'de de yüzde 46 oy oranı ile yarışı Trump’ın önünde bitirdi.

Florida Senatörü Marco Rubio ile Ohio Valisi John Kasich Cumhuriyetçi Parti’de günün kaybedenleri oldu.

KİMLER ADAYLIĞA YAKIN?

Demokrat Parti’de Clinton bugüne kadar 11, rakibi Sanders ise 7 eyalette birbirlerine üstünlük sağladı. Ancak Clinton delege sayısında rakibi Sanders’ın bir hayli önünde. Son ön seçimde alınan sonuçlarla Clinton bin 121, Sanders 474 delegeye ulaştı.

Cumhuriyetçi Parti’de ise Trump 11 eyaletteki üstünlüğüyle yarışı önde götürüyor. Trump’ı beş eyaletteki ön seçimleri kazanan Cruz ile sadece bir eyalette kazanan Rubio takip ediyor. Hali hazırda Trump 362, Cruz 270, Rubio 119, Kasich ise 30 delegeye sahip.

Iowa’da 1 Şubat’ta başlayan ön seçim süreci, yarın Demokrat Parti’nin Maine eyaletinde yapacağı ön seçimle devam edecek. Ön seçimler, 8 Mart’ta Idaho, Michigan ve Mississippi eyaletlerinde sürecek. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Hapisten çıkan Basklı lideri binler karşıladı

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa