Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu: Kadınlar varsa aydınlık vardır

Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu: Kadınlar varsa aydınlık vardır

Damla YELTEKİN
Ankara

Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu'nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği panelde, kadınların Cizre'den Artvin'e, fabrikalardan sendikal mücadeleye her yerde aydınlık bir geleceği ördüğü mesajı verildi. 

KESK eski Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMO) eski Sekreteri Suna Altıntaş, Ankara Barosu eski Başkanı Sema Aksoy'un panelist olarak katıldığı panelde kadınların toplumdaki yeri ve mücadelesi konuşuldu.

TÜRMOB toplantı salonunda önceki gün gerçekleşen panele Artvin Koruma Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise emniyet tarafından ifade vermeye çağrıldığı için katılamadı. Karahan, yolladığı görüntülü çağrıda, Artvin'de başlattıkları çevre mücadelesinin yöresel olmadığını artık dünya çapında bir mücadaleye dönüştüğünü vurguladı. Doğa mücadelesinde kadınların çok önemli bir yeri bulunduğu belirten Karahan, dayanışma çağrısı yaptı. 

Suna Altıntaş, Eğitim ve sağlık gibi temel hakların bile kadınlara altın tepside sunulmadığını belirterek, kadınların bu haklarından vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. Ayrıca Altıntaş kadınların meslek örgütlerinde katılımcı rol oynaması gerektiğini ve iş yerlerinde cinsiyet ayrımcılığına karşı durması gerektiğini ifade etti. 

Sendikal mücadelede kadının yerini anlatan KESK eski Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Artvin'de doğanın, Cizre, Silopi, Sur'da halkın katledildiği günlerden geçildiğine vurgu yaptı. 8 Mart'ın tarihinin aynı zamanda kadınların insanca çalışma koşulları için mücadelesinin de tarihi olduğuna dikkat çeken Çınar, bugün de sermaye ve hükümetin "kadın istihdamını arttırma" adı altında kadınları esnek ve güvencesiz çalışmaya mahkum etmek istediğini vurguladı. 
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Artvin'de, Cizre'de, Sur'da kadınların hep önde olduğuna dikkat çekerek, "Ne zaman bir sıkıntı çıkarsa kadınlar öne çıkar. Kadınlar bu karanlığı yakın bir zamanda aydınlığa dönüşeceğinin mesajını veriyor" diye konuştu. 

İYİ HAL İNDİRİMİ YENİ ÖZGECAN'LAR YARATIR

Ankara Barosu Eski Başkanı Sema Aksoy, AİHM'in Türkiye'yi aile içi şiddeti engelleyemediği ve kadına karşı ayrımı kaldırmak için gerekli önlemleri almadığı için suçlu bulduğu kararı hatırlattı. Aksoy, haksız tahrik ve iyi hal indirimleri gibi kararların cezalarda caydırıcılığı azalttığını ve şiddettin arttığını vurguladı. Tecavüze uğrayan kadın ve tecavüzcüsünün evlenmesi halinde tecavüzcü için herhangi bir soruşturma yapılmaması ve cezai bir işlem başlatılmamasını  değerlendiren Aksoy, bu tür uygulamaların Özgecan için "neden o saatte minibüse biniyordu", Beyoğlu'nda tacize uğrayan kadın için "neden gecenin üçünde oradaydı"diyerek kadınları suçlayan bakış açısını beslediğini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net