Cumartesi Anneleri, kaybedilen kadınları sordu

Cumartesi Anneleri, kaybedilen kadınları sordu

571'inci kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, kaybedilen kadınların akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için sürdürdükleri adalet arayışlarının 571'inci haftasında yine Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yaptı. "Failler belli, kayıplar nerede?" pankartını açan Cumartesi Anneleri, pankartın üzerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gözaltında kaybedilen kadınların fotoğrafları ve "barış" yazılı döviz bıraktı.

Eylemde ilk olarak, 1995'te İzmir'de kaybedilen Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız konuştu. Geçtiğimiz hafta yaşamını kaybeden Sultan Seçik'i anarak konuşmasına başlayan Yıldız, "O sarayların sultanı değildi, gönüllerin sultanıydı" dedi. Cumartesi Anneleri'nin yirmi yıldır kayıplarının akıbetini sorduğunu hatırlatan Yıldız, HDP'li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekeye de değindi. Yıldız, "Bizi duymuyorlar. Ancak, Kürt vekiller için hazırlanan fezlekeler için 'tozlu raflarda bekletmeyin' diyorlar. Fezlekeleri gündeme alacağınıza bizim çocuklarımızın faillerini bulun, yargılayın. Bunları gündeminize alındı" diye konuştu.

'MEYDANLARA ÇIKIP HESAP SORACAĞIZ'

Yıldız'ın ardından, 1995 yılında İstanbul'da kaybedilen Fehim Tosun'un eşi Hanım Tosun söz aldı. Kürtçe konuşan Tosun, "Siyasetçi kadınların çırılçıplak bedenlerini sergiliyorlar. Kürt kadınlarını savaşla katlediyorlar. Bu ülkeyi yönetenlere lanet okuyorum" dedi. "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamayalım diye bize meydanları yasaklıyorlar" diyen Tosun, "Biz meydanları boş bırakmayacağız. Meydanlara çıkıp katliamcılardan hesap soracağız" dedi.

Tosun'un ardından haftanın basın açıklamasını, insan hakları savunucusu Leyla Kaya yaptı. Kaya, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile bu haftayı gözaltında kaybedilen kadınlara adadıklarını ve onların akıbetlerini sorduklarını belirterek, gözaltında kaybedilen kadınların isimlerini okudu.

'KADINLARI KAYBEDENLER YARGILANSIN'

Gözaltında kaybedilen ve sayıları 20'yi bulan kadınları kaybedenlerin ortaya çıkartılmasını ve yargılanmasını isteyen Kaya, şunları söyledi: "Diğer kayıp davalarında olduğu gibi kayıp kadınlarla ilgili yürütülen soruşturmalar, gerçeğin açığa çıkartılması, sorumluların tespit edilmesi ve cezalandırılmasını sağlayacak etkilikte olmadı. Hukuk işletilmedi, kaybedenler korundu. Gözaltında kaybedilen kadınlar için adalet sağlanıncaya kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kadınların kaybedilmediği, katledilmediği, şiddete maruz kalmadığı bir ülke için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz." (DİHA)

www.evrensel.net