TGF: Türkiye'de demokrasi tehlikededir

TGF: Türkiye'de demokrasi tehlikededir

Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Zaman gazetesine kayyım atanması ile ilgili bir açıklama yaparak yaşananlara tepki gösterdi.

TGF açıklamasında, "Bir kez daha uyarmaktayız ki, bir ülkede eleştiri yapan ya da muhalif diye adlandırılan yayın organlarına hayat hakkı tanınmıyorsa, o ülkede özgürlük yok demektir. Özgürlüğün olmadığı yerde de zaten demokrasi olmaz. Dolayısıyla Türkiye'de sadece özgürlükler değil, demokrasi de tehlikededir." denildi. 

Zaman gazetesine kayyum atanması ile basın özgürlüğüne bir darbe daha vurulduğunu belirten TGF Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkanı Yılmaz Karaca, şunları söyledi: "Ne yazık ki bu ülkede medyayı susturmanın yolu kayyum sansürü olmuştur. Bunun adı artık resmen kayyum sansürüdür ve ne yazık ki bu sansür türü sadece ülkemize özgüdür. Daha önce de örnekleri yaşanan kayyum sansürü ile basın organları önce susturulmakta, sonrasında da tamamen kapatılmaktadır. Hiç kuşku yok ki Zaman Gazetesi süreci de böyle işleyecek, işsiz gazeteciler kervanına yüzlerce medya çalışanı daha katılacaktır. Bir kez daha uyarmaktayız ki, bir ülkede eleştiri yapan ya da muhalif diye adlandırılan yayın organlarına hayat hakkı tanınmıyorsa, o ülkede özgürlük yok demektir. Özgürlüğün olmadığı yerde de zaten demokrasi olmaz. Dolayısıyla Türkiye'de sadece özgürlükler değil, demokrasi de tehlikededir. Devlet ve hükümet yetkililerini bu gibi yanlış uygulamalardan derhal vaz geçmeye çağırıyoruz." (CİHAN)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Mart 2016 12:06
www.evrensel.net
ETİKETLER TGFZamanKayyım