04 Mart 2016 18:18

Kısa filmcilerin gözü sınırda

Paylaş

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Changing Perspectives Kısa Film Festivali”, dördüncü  yılında 5-8 Mayıs arasında İstanbul’da gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz yıllarda “Yabancı Olmak”, “Kimlikler” gibi temalara odaklanan festival özel gösterim seçkileriyle Sofya, Berlin, Kopenhag, Talin ve Madrid’in yanı sıra Türkiye’de Malatya Film Festivali, İnönü Kısa Film Festivali, Edirne Film Festivali ve Randevu İstanbul Film Festivali’nde ve birçok üniversitedeki özel gösterimlerle sinemaseverlerle buluştu. 

Ulusal ve uluslararası gündemin içinden sosyal bir meseleye odaklanan festival 2016 yılında çok daha tanınmış, güçlü ve prestijli bir festival olarak “Sınır” temasıyla yüze yakın filmi ve pek çok sinemacıyı hem İstanbul’da hem Türkiye’deki diğer film festivallerinde, hem de Berlin - Almanya ve Yogyakarta - Endonezya’da  ağırlamaya devam edecek. 

Dünyanın dört bir yanından üniversite öğrencilerinin yanı sıra birçok kısa filmcinin yüze yakın filmi “Sınırlar”,  “Değişim Deneyimi”, “Kültürel Bakış”, “Gülünç” ve “Şemsiye” bölümleri altında izleyici karşısına çıkacak. 

Alman Fotoğrafçı Charlotte Schmitz’in Almanya’ya geçmeye çalışan mültecilerin göç yolculuğundan polaroid fotoğraf karelerinin yer aldığı “Take me to Jermany” fotoğraf sergisi ve atölyeler festival kapsamında İstanbullularla buluşacak.

Festivale Yeşilçam Sineması, Salt Galata ve SUPA Suriye Pasajı ev sahipliği yapacak. Festival sonrasında uzun ve kısa metraj filmlerden oluşan bir seçki 12 Mayıs tarihine kadar Yeşilçam Sinemasında İstanbul seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

Uluslararası bir ekip tarafından organize edilen ve tüm dünyadan şimdiye kadar beş yüzün üzerinde filmin başvurduğu festival için son başvuru tarihi 28 Mart 2016. Başvurular hakkında detaylı bilgi festivalin resmi web sayfası www.icpsff.com  ya da www.katadromart.com adreslerinden alınabilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TSKM’de kadınlar için çifte sergi

SONRAKİ HABER

Renault işçisi ‘direniş’ sendika ‘mahkeme’ dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...