04 Mart 2016 15:37

Danıştay Halkevleri hakkındaki kararı siyasi buldu

Paylaş

Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Dernek statüsünün kaldırıldığı Halkevleri, Danıştay'a açtığı davanın sonuçlarını aktardı. Danıştay'ın Bakanlar Kurulu'nun kamu yararına dernek statüsünü kaldırma kararını iptal ettiğini söyleyen Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Danıştay'ın iddiaların aksine Bakanlar Kurulu kararını siyasi, kişisel ve subjektif bulduğu açıkladı. 

Halkevleri'nin 4 Nisan 2011 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla dernek sıfatının elinden alınmak istenmesine karşı Danıştay'a açtığı dava sonuçlandı. Konu ile ilgili Halkevleri Genel Merkezi'nde bir açıklama yapan Genel Başkan Oya Ersoy, 2 taleple dava açtıklarını belirtti. Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptali ve Dernekler Kanunu'nun ilgili maddelerin değişikliği için açtıkları dava sürecini aktaran Ersoy, dava açıldığı dönemde cemaat yanlısı derneklere Kamu Yararına Dernek statüsü getirildiğinin altının çizdi. Danıştay'ın aldığı karar ile yeniden Kamu Yararına Dernek statüsü aldıklarını ancak bunun bir getirisi olmadığını ve fon alarak faaliyet yürütmediklerini söyleyen Ersoy, "Biz bu zaman kadar kamuda hiçbir kaynak almadık. Bu statünün elimizden alınması bizim açımızdan maddi olarak herhangi bir kayba yol açmadı. Ayakkabı kutularını para istiflemek için kullanmadık, ama o ayakkabı kutularıyla fakir yoksul mahallelerdeki çocuklarımıza ilk basit bilimsel deneylerini yaptırdık” dedi.

'HALKA BİAT ETMEYEN NESİLLER YETİŞTİRDİK'

Danıştay'ın verdiği karara değinen Ersoy, Halkevlerinin siyasal ve toplumsal konularda siyasi bir örgüt olduğu, sürekli gösteri ve eylem yaptığı hakkındaki iddiaların haklı ve kukuki bulunmadığını dile getirdi. Aksine bizzzat bu iddiaların Danıştay'ın siyasi, kişisel ve subjektif bulduğunu ifade eden Ersoy, “Bakanlar Kurulu ve Dernekler Yönetmeliği'nin bu konudaki düzenlemesi Halkevleri üyelerinin gönüllülük esasına göre yaptığı faaliyeti görmezden gelmektir” dedi. “Halkevleri kamuya yararlıdır. AKP kamuya zararlıdır. Halkevleri yazgısını değiştirmek için mücadele ettiği halkı gibi yoksul bir örgüttür. Ancak Halkevleri halkın örgütüdür” şeklinde konuşan Ersoy, aynı zamanda gericiliğe karşı her yerde mücadele ettiklerini, emek, halk ve doğa için mücadele edeceklerini vurguladı. Parasız eğitim ve sağlık gibi hakları için mücadele etmeleri gerektiği konusunda bilinçlendirdiklerini ve Halkevleri'nin tarihi boyunca biat etmeyen hakkını arayan kuşaklar yetiştirdiğini aktaran Ersoy, bu faliyetlerin AKP iktidarı tarafından sevilmediğini, kamuyararına görülmediğini belirtti. Halkevleri Danışma Meclisi Üyesi Yavuz Önen ise Bakanlar Kurulu Kararı'nı bozan Danışta yargıçlarını kutladı ve Türkiye'nin hukuksal alanda tahrip edildiğini ifade etti.(Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türk İş’ten Kayseri’de kiralık işçiliğe karşı imza kampanyası

SONRAKİ HABER

Petrol-İş Adıyaman’da ‘kiralık işçiliğe’ karşı imza kampanyası başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...