Rıza Bayram’ın  ölümü AYM’ye taşındı

Rıza Bayram’ın ölümü AYM’ye taşındı

Tarsus’ta polis saldırılarının yaşandığı Lice protestoları sonrasında Berdan Çayı’nda ölü bulunan Rıza Bayram’ın soruşturma dosyası AYM’ye taşındı. Bayram ailesi avukatı Yılmaz Talay, soruşturmada “adil yargılanma ilkesinin ihlal edildiği”ni belirtti.

Tarsus’ta polis saldırısı sonucu Berdan Irmağı’na düştüğü görgü tanıklarınca ispatlanmasına rağmen soruşturma dosyası kapatılan Rıza Bayram’ın ölümü Anayasa Mahkemesine taşındı.

Bayram ailesi avukatı Yılmaz Talay, “Bu dosya ve ölümün de faili meçhule bırakılmamasını istiyoruz” dedi. Mersin’in Tarsus ilçesinde 9 Haziran 2014 tarihinde düzenlenen Lice Katliamı protestosuna katıldıktan sonra kaybolan ve 5 gün sonra Berdan Irmağı’nda cenazesi bulunan Rıza Bayram’ın ölümüne ilişkin Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Taksirle öldürme” suçundan yürütülen soruşturmada, “Kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildi. Karara itiraz eden Bayram’ın aile avukatı Yılmaz Talay’ın talebi reddedilerek, soruşturma dosyası kapatıldı. Bunun üzerine Bayram ailesi, avukatları Talay aracığıyla Anayasa Mahkemesine “adil yargılanma ilkesi ihlal edildiği” gerekçesiyle bireysel başvuruda bulunuldu. 

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, eylemin içerisinde bulunan Rıza Bayram’a polislerin saldırmasının ardından ırmağa düştüğünü ve ölümünün bu şekilde meydana geldiğini ifade eden Talay, bu durum tanıklarla da ispat edilmesine rağmen etkin bir soruşturmanın yapılmadığını kaydetti.  Rıza Bayram dosyasında gerçek faillerin bulunarak yargılanmasını istediklerini belirten Talay, “Bu dosya ve ölümün de, faili meçhule bırakılmamasını istiyoruz” dedi. (Mersin/DİHA)

 

www.evrensel.net