Renault işçileri yalnız değildir

Renault işçileri yalnız değildir

Renault’da ek zam talep ettikleri için işten atmaların başlamasına İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde plastik ve metal fabrikalarında çalışan işçilerden tepki geldi. Ek zammın bütün işyerlerinde tartışıldığını söyleyen işçiler, işten atmaların haksız olduğunu söyledi.
9 yıldır aynı işyerinde çalışan bir plastik işçi “İşçiler ek zam konusunda haklılar. Bu kendi doğru istekleridir. Biz de kendi işyerimizde ek zam için görüşme yaptık. Değerlendirileceği söylendi. Birçok işyerinde namussuzlar olduğu sürece bu iş karşılık bulmaz ama işçilerin haksız yere işten atıldıklarını düşünüyorum” dedi.  Asel fabrikasında birkaç aydır çalışan bir işçi ise şunları söyledi: “İşten atmalar haksızlıktır. Aslında aldığımız maaşlarla geçinmemiz mümkün değil. Ben ailemle yaşıyorum örneğin ve bir ev alabilmek için uğraşıyoruz ama evde çok sayıda insan çalışmasına rağmen kendimize borçla harçla bir ev almamız bile mümkün olmuyor. İşçilerin kendi haklarını hep birlikte dile getirmeleri gerekiyor. Renault işçilerine de sahip çıkmak gerekir.”
Metal İş Sanayi Sitesi’nde çalışan bir işçi de Renault işçilerine sahip çıkmak gerektiğini belirterek “Bir tek Renault değil, yayılacak artık bu iş. Örgütsüz ve örgütlü işçilerin işten atılmalara karşı mücadeleyi örgütlemeleri gerekiyor. Bu direniş aslında sendikalara rağmen oluyor ve onları da zorluyor” dedi. Esenyurt’ta bulunan Baydemir Tekstil’den bir kadın işçi ise kendi fabrikalarında da ek zam verilmediğini belirterek şöyle devam etti: “7-8 yıldır çalışan bir işçi olarak aynı maaşı alıyorum. Eski elemanlar bir şeyler yapsalar ben de onlara destek olurum. Birleşip müdürle konuşacağız diyorlar. Ama herhangi bir şey yok. Müdür kapı orda gibi bir açıklama yaptı. Renault işçileri de eğer birlikleri sağlamsa patron atsa da bir şey olmaz. Birlik olmak önemli.” (İstanbul/EVRENSEL)


Renault işçileri kazanırsa tüm işçiler kazanacak

Bir gurup Arçelik işçisi
İstanbul

Beylikdüzü Arçelik Elektronik fabrikasında çalışan işçiler olarak Renault fabrikasından işçi atıldığı bilgisini endişeyle karşıladık. Geçtiğimiz hafta Çerkezköy Arçelik fabrikasında 600 sözleşmeli işçinin kapı önüne konulmasından sonra gelen bu haber tüm metal işçilerine yönelik bir saldırı gibi görünüyor. Metal patronları bir taraftan işçilerin gözünü korkutmak bir taraftan da hükümetin yeni çıkarmaya çalıştığı kiralık işçilik yasasından faydalanmak için bu hamleyi yaptığı anlaşılıyor. Bizim fabrikamızda da 300’ün üzerinde sözleşmeli işçinin sözleşmesi haziran sonunda dolacak. Yüzlerce işçi işten atılma tehdidi ile karşı karşıya.
Renault işçileri uzun bir süredir ek zam mücadelesi yürütüyor. Tüm metal fabrikalarında ek zam talebi güncelliğini korusa da örgütlü hareket edilememesinden dolayı gelişen rahatsızlık dışa vurulamıyor. Bir eylem ve tepki örgütlenemiyor. Renault işçileri bunu geçtiğimiz bahar metal direnişinden bu yana sürdürüyor. Biz de metal işçileri olarak Renault işçilerinden öğrenmeye, onların tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl da Renault’da işten atmalar, işçi kıyımları gündeme gelmiş ama işçilerin kararlı tutumu bunu engellemişti. Biz Arçelik işçileri olarak Renault işçilerinin haklı mücadelesini destekliyor atılan işçilerin geri alınması için Renault işçilerinin birlikte hareket edeceklerini düşünüyoruz. Renault işçileri birliklerinin bozulmasına müsaade etmeyecek, tüm metal işçilerine ve patronlarına  işçi sınıfının birliğini, dayanışmasını bir kez daha gösterecektir. İstanbul’daki Arçelik işçileri olarak Renault işçilerinin mücadelesini destekliyoruz. Biliyoruz ki Renault işçileri kazanırsa tüm işçiler kazanacak. Yaşasın sınıf dayanışması.  


Renault ile dayanışma

Taylan POLAT
Plastik İşçisi/İstanbul

Ek zam talebi sadece Renault işçisinin değil, mücadele eden bütün işçilerin talebidir!
Türkiye işçi sınıfına karşı saldırıların yoğunlaştığı bu günlerde, Renault işçisinin ana sütü gibi helal olan ek zam talebini plastik işçileri olarak destekliyoruz ve işten atılan işçilerin derhal geri alınmasını talep ediyoruz. Renault işçilerinin verdiği mücadele işçilerin gasbedilen, el konulan haklarının nasıl kazanılacağına dair bir örnektir. Biz de bir kez daha Evrensel gazetesi aracılığıyla Hadımköy’de bulunan plastik işçileri olarak Renault işçilerinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.


Renault işçilerine saldırı aynı zamanda gıda işçisine de saldırıdır

DİSK/Gıda-İş Marmara Bölge Temsilcisi
İbrahim Kızılyer

Renault işçileri 2015 yılında metal işçilerinin MESS’e karşı örgütlü olarak verdiği mücadelenin sembolü olarak tanınmaktadır. Bursa Renault işçilerinin kazandığı ve kazanmaya devam ettiği bir süreçte uluslararası sermaye güçlerinin saldırıya geçmesi tesadüf değildir. Renault işçileri yol gösterdi, örgütlenerek iş birlikçi Türk Metal Sendikasının tabelasını sökerek fabrikanın dışına attı. İşçiler bir yandan metal patronlarının sendikaları MESS’e karşı da mücadeleyi sürdürdü. Bu mücadele sonucunda sendikal ve soyal haklarını genişletti, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasıyla birleşerek yoluna devam etti. Ek zam için eylemlere başladı ve tüm iş kollarına örnek oldu. Biz gıda iş kolunda ek zam talebini Renault işçisini örnek göstererek anlattık. Sendikalaşmak, iş birlikçi ve patron uşağı sendikacılardan kurtulmak isteyen işçilere Bursa Renault işçilerinin tutumunu örnek gösterdik, gösteriyoruz. Bu nedenle Renault işçisinin işten atılması, örgütlülüğünün parçalanması işçi sınıfımızın ışığının söndürülmesi, yolunun karartılması demektir.  


İşten atma kabul edilemez

Yıldırım TALAY
Deri İşçisi/İtanbul

Deri işçisi olarak Renault işçilerinin talebi bizimde talebimizdir diyoruz. Renault işçilerin işten atılması kabul edilemez, işten atılan işçilerin geri alınması ve ek zam talebinin derhal kabul edilmesi gerekir. 


Mücadelemizde Renault işçilerini örnek aldık

Mata Fabrikası işçileri
İstanbul

Renault işçilerinin ek zam için yapmış olduğu direnişi kırmak için patron Renault’da çalışan işçi arkadaşlarımızı işten attı. Biz Mata işçileri de geçen hafta işten atılan arkadaşlarımızın ise geri alınması için direnişe geçtiğimizde ilk aldığımız örnek Renault fabrikasındaki işçilerin kararlılığı ve mücadelesi olmuştu. Hâlâ daha fabrikamızda haklarımızı kazanmak için önümüze aldığımız en iyi örnek Renault işçilerinin mücadelesidir. Bugün eğer Renault işçileri kazanırsa bizler de kazanırız. Mata işçileri olarak Renault işçilerinin bu haklı mücadelesinin yanındayız. Renault işçilerinin kazanımı tüm hepimizin kazanımı olacaktır. Yaşasın Reanult işçilerinin onurlu mücadelesi!


Nakış işçilerinden dayanışma mesajı

Sezgin Aydın (Örsim): Renault işçilerini geçtiğimiz yıl mayıs ayından beri takip ediyoruz. Renault işçileri başından beri verdikleri mücadelelerin hepsini kazandılar. Şimdi de asgari ücretin ardından ek zam mücadelesini veriyorlar ve kazanacaklar. Nakış işçileri olarak takip ediyoruz ve yanlarındayız
Cihan Batar (Deniz Nakış): Büyük umutlarla girdiğiniz bu onurlu mücadelede zafere yakın olduğunuzu görebiliyoruz. Hem taleplerinizi kazanabileceğinizi hem de atılan temsilcileri işe geri aldırabilecek güçte olduğunuzu biliyoruz. İstanbul’dan biz nakış işçileri de dayanışma içerisinde olacağız.
Murat Demir (VİP Dizayn Nakış): Biz nakış işçileri olarak şu üç yılda çok şey öğrendik. Birlik, beraberlik, dayanışma her şeyi öğrendik ve haklarımızı alabilmek için mücadele edeceğiz. Bu nedenle haklarının peşinde olan hangi sektörden olursa olsun biz nakış işçileri olarak yanlarında olmaya devam edeceğiz.
Masum Bağcılar: Renault işçileri gerek birlik olma gerek inisiyatifi elinde tutma ve gerçekten haklarımız için mücadele etme noktasında bizlere yol gösteren umut veren bir konumda. Sadece biz nakış işçileri değil tüm sektörlerden işçilerin gözü kulağının burada olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Renault işçisinin ek zam talebi Türkiye işçi sınıfının ortak talebidir. Birlikte dayanışma içerisinde hareket etmekten başka çaremiz yok. Tek sorunumuz bu da değil özel istihdam bürolarının kuruldan geçmesi ve yasallaşması süreci aynı zamanda kıdem tazminatının fona aktarılması tartışmaları ilk elden biz işçilerin sorunlarıdır. Sendikalı, güvenceli bir çalışma için bizlerde nakış işçileri sendika girişimi adına her zaman dayanışma içerisinde olacağınızı belirtmek istiyoruz. Birleşe birleşe kazanacağız...


Amaç gözdağı vermek

Maltepe Taşeron İşçileri Komitesi
İstanbul

Bizler, İstanbul Maltepe Belediyesinde çalışan işçileriz. İşçi basını olan Evrensel’i düzenli olarak takip ediyoruz. Türkiye’deki ve dünyadaki işçi arkadaşlarımızın sorunları ve kazanımlarını buradan görüyor, önümüze görev koyarak ilerlemeye çalışıyoruz. İşçi sınıfına yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir süreçten geçiyoruz. Özellikle metal sektörü deyince ilk Renault işçisi akla gelir. Renault işçisi arkadaşlar hem patronların dayatmalarına hem de sarı sendika anlayışına karşı birlik oluşturmuş, tüm metal sektöründe çalışan işçi arkadaşlarımızın sesi olmuş ve belli kazanımlar elde ederek patrona geri adım attırmıştır. Tüm sektörlerde çalışan işçi arkadaşlarımızın ek zam talebini daha yüksek sesle dile getirmelerinde yine Renault işçisi öncülük etmiştir. Bu yüzdendir ki patronlar işten atarak hem Renault işçisinin birliğini bozmak hem de tüm sektörlerdeki işçi arkadaşlarımıza gözdağı vermek istemişlerdir. Bizler taşeron belediye işçileri olarak bunu kendimize yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Bunun için daha çok işçiyle yan yana gelerek, örgütlenerek misliyle cevap vereceğimizi buradan ilan ediyoruz. Renault işçisi arkadaşlarımızın da atılan arkadaşlarımıza sahip çıkarak birlik ve beraberliklerini göstereceklerine inanıyoruz. Yaşasın işçilerin birliği!


TERSANE İŞÇİLERİ: Saldırı işçilerin birliğine

Mehmet Yıldız: Ben tersanede çalışan bir işçiyim. Renault işçilerinin mücadelesini Evrensel gazetesi aracılığıyla takip ediyorum. Renault işçilerinin mücadelesinin tüm işçilerin hak alma mücadelesi için önemli olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar ek zam için verdikleri mücadeleyle tüm işçilere örnek oldular. Onların başlattığı mücadele de her yerde artarak devam etti. Bunu gören patronlar işçilerin birliğini bozmak için bir hamle yaptı. İşçilerin temsilcilerini işten atarak gözlerini korkutmak istiyor. Buna karşı biz işçiler Renault işçilerinin yanındayız. Direnişlerini destekliyoruz.
Kemal Sayar: Renault işçilerinin işten atılmasını kınıyorum ve arkadaşlarına sahip çıkarak direnen işçilerin mücadelesini selamlıyorum. Bu direniş tüm işçilerin direnişidir. Allah hak alma mücadelesinde direnen arkadaşlarımızın yardımcısı olsun. Aylardır Renault’da başlayan mücadeleyi ara ara Evrensel’i okuduğumda görüyorum. Büyük bir mücadele verdiklerini biliyorum. Hem sendikacılara hem de patronlara karşı verdikleri mücadele hepimiz için örnektir. Bütün işçiler olarak bu arkadaşlarımıza sahip çıkmalıyız.
Murat Çam: Renault işçilerinin verdiği mücadeleyi anlatmaya gerek yok. Ben bir tersane işçisi olarak mücadele nasıl yürütülür, arkadaşların Renault fabrikasında işçilerin sürdürdüğü mücadeleye ilişkin anlattıklarında biliyorum. Şimdi de mücadele eden işçilerin işten atıldığını, patronların işçilerin birliğini bozmak için yeni bir hamle yaptığını ve işçilerin direnişle karşılık verdiklerini öğrendim. Binlerce işçi yollara dökülmüş ve tekbir kişi olmuşlar. Tüm işçilere çağrımdır: Bu direniş hepimizin. Bu arkadaşlarımıza sahip çıkmalı ve mücadelelerinin yanında olmalıyız. Direnişinizi selamlıyorum.


Birlik olalım, güçlü olalım

Ambarlı Liman İşçileri Komitesi
İstanbul

Renault’da arkadaşlarımız zam istedikleri için işten atılmış. Biz işçi sınıfı artık uyanıyoruz, sesimizi çıkarıyoruz. Birlik olmak için çabaladığımız da her defasında karşımıza bin bir türlü zorluklar çıkıyor. Biz de bir birimizden, yaşadıklarımızdan öğreniyoruz, Renault işçileri bu anlamda bizlere çok şey öğretti. Birlik olunursa bir arada durulursa hiçbir kuvvetin bizi yenemeyeceğini gösterdi. Bizim limanlarda ücretler biraz yüksek piyasaya göre, ona rağmen geçinemiyoruz. Hakkımız olanı almak için Renault işçileri ek zam mücadelesinde de en önde yer aldılar. Patronlar her zaman birlik olan işçileri ya kandırarak ya da işten atarak susturmaya çalışıyor. Renault’da arkadaşlarımızı kandıramadılar, şimdi işten atarak susturmak istiyorlar. Biz artık biliyoruz ki bütün işçilerin çıkarı ortaktır. Bunun için Renault’daki arkadaşlarımıza sahip çıkacağız. Yeter ki onlar dik duruşlarını sürdürsünler. Renault’da kardeşlerimiz dik durmaya devam ettikçe kimse onları yıkamaz.  Biz Ambarlı Liman işçileri olarak Renault işçilerinin yanında olacağız. Buradan da tüm arkadaşlarımıza sesleniyoruz; açın gözünüzü Renault’daki arkadaşlarla dayanışma içinde olalım. Birlik olalım, güçlü olalım. Renault işçilerini yalnız bırakmayalım.

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Mart 2016 12:04
www.evrensel.net