01 Mart 2016 17:02
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Mart 2016 17:14

İkinci NDP davası: Yasaklanması talep ediliyor

İkinci NDP davası: Yasaklanması talep ediliyor

Paylaş

Irkçı- faşist Alman Nasyonal Demokrat Partisi’nin (NPD) kapatılması için Federal Anayasa Mahkemesi’nde yapılan ikinci başvuru 1 Mart günü ele alınmaya başlandı. Federal Eyaletler Meclisi (Bundesrat) tarafından 3 Aralık 2013’te mahkemeye yapılan başvuruda NPD’nin yasaklanması talep edilmişti.

İlk olarak 2003 yılında Federal Meclis, Federal Konsey ve Federal Hükümet tarafından NPD’nin yasaklanması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmuştu. Ancak, bu başvuru, yasak için eylemleri gerekçe gösterilen NPD yöneticilerinin 11’inin eyalet ve federal düzeyinde istihbarat elemanı olması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Mahkeme o zaman verdiği kararda NPD’nin devletin istihbarat elemanları tarafından yönetildiğini, bu nedenle yasaklanamayacağına karar vermişti.

YENİ AJANLAR ÇIKACAK MI?

Ardından, NPD içindeki ajanların geri çekilerek yeniden bir yasak başvurusunu yapılması tartışılmaya başlanmıştı. SPD’nin hükümette olduğu eyaletlerler ajanları çektiklerini açıklarken, CDU/CSU’nun yönettiği eyaletler buna yanaşmamışlardı. Bunun üzerine Federal Eyaletler Meclisi, NPD’nin savunduğu ideolojinin ırkçı olduğunu belirterek yasaklanmasını talep etmişti. Davanın başlaması dolayısıyla bir açıklama yapan Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti İçişleri Bakanı Lorenz Caffier (CDU), ırkçı parti içindeki ajanların çekildiğini, bu nedenle yasaklamasının güçlü bir ihtimal olduğunu söyledi. İlk duruşmalarda NPD adına davada yer alacak Peter Richter’in iddianamenin okunmasını geciktirmek için pek çok usul itirazında bulunacağı belirtiliyordu. Ayrıca, halen NPD içinde olduğu tahmin edilen bası ajanların isminin de dava sürecinde telaffuz edilebileceği tahmin ediliyor.

NPD’nin eski başkanı Holger Apfel’in de duruşmalara çağrılması bekleniyor. 1964 yılında kurulan faşist NPD Almanya’daki en saldırgan ırkçı örgütlerinden birisi olma özelliği taşıyor. Partinin kontrolü altında bulunan çeşitli gruplar açık bir şekilde şiddete başvuruyor. Mahkemeye sunulan belgede ırkçı partinin 5200 üyesinin olduğu belirtiliyor. 

YASAKLANMAMASI FİYASKO OLUR

NPD’nin yasaklanması için yapılan ikinci başvuru genel olarak olumlu bir adım olarak değerlendirilmişti. Ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda değişik endişeler bulunuyor. İkinci yasak başvurusunun da başarısızlıkla sonuçlanması durumunda uzun bir süre devletin kurumlarının yeniden yasaklamayı gündeme getirmeyeceği tahmin ediliyor. Bu bakımdan, NPD’nin yasaklanması, bundan sonra da ülkede ırkçılıkla mücadele konusunda önemli bir adım olacak. Bugüne kadar antifaşitler tarafından sık sık gündeme getirilen yasak talebinin yerine gelmesinin ardından başta AfD olmak üzere diğer ırkçı örgütlenmelerin yasaklanması için de bir adım olabilir.
NPD davasının yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor. (Köln/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Mülteciler direndi yıkım durdu

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek, Mehmet Özhaseki için attığı destek mesajını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa