AKP, KESK’e de savaş açtı: 6 ayda 284 sürgün

AKP, KESK’e de savaş açtı: 6 ayda 284 sürgün

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), ağustos ayından bu yana konfederasyona bağlı sendikalara üye 284 emekçinin sürgün edildiğini, 103 emekçi hakkında aylıktan kesme ve idari para cezası uygulandığını, en az 1390 kişi hakkında da soruşturma açıldığını duyurdu. Başbakanlığın “terör genelgesi” ile bu sayının on binleri bulabileceği uyarısında bulunan KESK Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Fatma Çetintaş, AKP hükümetinin sendikalar ve şubelerini kriminalize ederek fiilen kapatmaya çalıştığını söyledi. 

Çetintaş, KESK Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında 7 Ağustos 2015 ile 7 Şubat 2016 tarihleri arasındaki sendikal hak ihlalleri raporunu açıkladı. Türkiye’de var olan sınırlı hak ve özgürlüklerin bile rafa kaldırıldığı bir süreç yaşandığını belirten Çetintaş, AKP’nin savaş ortamını fırsat bilerek emekçilerin var olan haklarına da savaş açtığını dile getirdi. Çetintaş, “Başta iş güvencemiz ve kıdem tazminatı olmak üzere haklarımıza yönelik bu saldırılar bu savaş ortamında hızla yasallaştırılmak istenmektedir. Modern köleliğin mezat meydanı görevi görecek olan istihdam büroları ile ilgili düzenleme de bu girişimlerden biri olmaktadır” dedi. 

ON BİNLERCE SORUŞTURMA... 

Çağrıcısı oldukları 10 Ekim mitinginde yaşanan katliamın ardından gerçekleştirdikleri greve katılan yüzlerce emekçiye soruşturma açıldığını, cezalar verildiğini hatırlatan Çetintaş, Başbakanlığın “terör” genelgesinin ardından bu sayının on binleri bulabileceğini düşündüklerini söyledi. Bu süreçte 284 KESK üyesinin sürüldüğünü, 29 üyeleri hakkında işten çıkarma ve göreve son verme cezası verildiğini aktaran Çetintaş, cezaların büyük kısmının şube yöneticilerini hedef aldığına dikkat çekti. Çetintaş, “Sendikalarımızın gerek ekonomik ve gerekse de diğer tüm olanaklarımızın hak ihlallerinin takibine ayrılması, kriminalize edilmesi, altının boşaltılarak eylem ve etkinlik yapamaz hale getirilmesi ve böylece tabelası olsa da fiilen kapatılması hedeflenmektedir” diye konuştu. 

97 üyeleri hakkında Başbakan ve Cumhurbaşkanına hakaret adı altında soruşturma açıldığını belirten Çetintaş, sosyal medya paylaşımları nedeniyle de 12 kamu emekçisi hakkında dava açıldığını aktardı. Çetintaş ayrıca, görevde yükselme sınavlarında üyelerinin sözlü mülakatlar yoluyla elendiği iddialarını da tekrar hatırlattı. 

‘KAPI KULU OLMAYACAĞIZ’

Konuyu ILO’nun gündemine de taşıyacaklarını ifade eden Çetintaş, “AKP kendisiyle birlikte ülkeyi de hızla uçuruma doğru sürüklüyor. Başkanlık sistemi uğruna içte ve dışta dört elle savaş ve gerilim politikalarına sarılan Saray ve Hükümet ne aykırı bir ses ne de muhalif bir kurum görmek, duymak istemiyor. Dört başı mamur bir tek tipleşme dayatılıyor. Kamu emekçilerine de dayatılan kapı kulu olmadır.  KESK, bağlı sendikaları ve yüz binlerce üyesi ne geçmişte ne de bugün kapı kulu olmadı, olmayacak. Fiili, meşru, birlikte ve ortak mücadele anlayışımız doğrultusunda, büyük bir dayanışma ağını kurarak baskıları göğüsleyecek ve püskürteceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net