Kadıköy’deki 8 Mart yürüyüşüne çağrı: Emek, özgürlük ve  barış için alanlardayız

Kadıköy’deki 8 Mart yürüyüşüne çağrı: Emek, özgürlük ve barış için alanlardayız

“Çizdiğiniz sınırlara inat yaşamımız, emeğimiz, özgürlüğümüz ve barış için direniyoruz” diyen İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü planlarını açıkladı.  TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda dün gerçekleşen basın toplantısında, “Kadın cinayetlerine, savaşa, tacize, tecavüze ve erkek şiddetine, cinsiyetçi-kadın düşmanı politikalara sessiz kalmayacağız ve mücadeleyi büyüteceğiz” denildi. İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, açıklamanın ardından 6 Mart’ta Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak miting için de çağrı yaptı. 8 Mart’ın haftaiçine denk gelmesi dolayısıyla 6 Mart’ta gerçekleşecek miting için kadınlar, Numune Hastanesi önünde buluşup Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyüşe geçecek. Valiliğe miting için başvuru yapıldığını belirten İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, valilikten henüz yanıt alamadıklarını da belirtti.  

‘YAŞAM HAKKIMIZ İÇİN DİRENECEĞİZ’

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Fidan Ataselim, savaşa karşı kalıcı barışın inşa edilmesi talebi için kadınları dayanışmaya çağırdı. Ataselim şöyle konuştu: “ ‘Kadın-erkek eşit değildir’ diyerek muhafazakar, baskıcı politikalarıyla hayatımızı biçimlendirmeye çalışan AKP iktidarına, ırkçı, cinsiyetçi Diyanet’in fetvalarına sessiz kalmıyor, başkaldırıyoruz. Batıda tecavüze uğrayan kadın için ‘gece 3’te dışarıda be işi varmış’ diyen zihniyet, Kürt illerinde katledildikten sonra çıplak bedeni teşhir edilen kadınlar için ‘devlete karşı gelirsen’ hak edersin’ diyor. Mülteci kadınlar sömürüye, istismara maruz bırakılıyor. Biz kadınlar bize çizilen sınırları, dayatmaları kabul etmiyoruz. 

Trans cinayetleri, nefret cinayetleri erkek-yargı tarafından cezalandorılmıyor, toplumda meşru görülüyor! Biz LGBTİ’ler her türlü ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe karşı mücadele etmeye devam ediyoruz!”
Bölgede yaşananlara dikkat çeken Ataselim, “Son 8 ayda Diyarbakır, Suruç, Ankara, İstanbul’da bombalar hayatımıza düşerken, Cizre, Sur, Silvan, Silopi’de onlarca kadını devlet şiddeti ile kaybettik. Şiddetten beslenen AKP’nin savaş politikalarına ve halklara açtığı savaşa karşı hep birlikte ses çıkararak dayanışmayı büyütüyoruz. Dünya nüfusunun ve yaşamın yarısını oluşturan biz kadınlar hayatın her alanında toplumsal yaşamda bizleri yok sayan erkek egemen sisteme, IŞİD’le işbirliği içindeki faşist iktidara, yaşam alanlarımızın talanına, erkek şiddetine, cinsel saldırılara, kadın cinayetlerine, muhafazakarlaşmaya karşı yaşam hakkımızı, yaşam biçimlerimizi savunuyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

 

www.evrensel.net