01 Mart 2016 15:35

Ergene o kadar kirli ki suya değmeden sudaki kayıp genci arıyorlar

Paylaş

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde intihar amacıyla tarihi taş köprüden atlayan 17 yaşındaki Doğuş Tavukçu, 4 gündür süren aramalara rağmen bulunamadı. Dalgıç polislerin, kansere yol açan aşırı kirliliği nedeniyle suya giremediği Ergene Nehri’nde kimyasal atıklar ve çamur tabakasının yanı sıra, siyanür de tespit edildi. Arama çalışmalarını AFAD ekipleri botla su üzerinden sürdürüyor.

Uzunköprü ilçesine bağlı Kırcasalih beldesinde oturan lise öğrencisi 17 yaşındaki Doğuş Tavukçu, geçen cuma günü ilçeye adını veren tarihi taş köprüden atladı. Gencin atladığını görenler ise polis ekiplerine haber verdi. Yapılan incelemelerde Tavukçu bulunamayınca, AFAD ekiplerinden yardım istendi. AFAD ekiplerince 6 kilometrelik alanda yapılan aramalarda Tavukçu’nun izine rastlanmadı.

Su altında arama yapılması için bu kez Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi Su Altı Grubu çağrıldı. AFAD ve dalgıç polisler botla yaptıkları incelemenin ardından Ergene Nehri’ndeki kansere yol açan yoğun kirlilik nedeniyle su altına inemedi. Arama çalışmalarının 4. gününde Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi Su Altı Grubu nehre dalış yapamadığı için bölgeden ayrıldı. Arama çalışmaları Edirne AFAD ekiplerince sürdürülüyor.

SİYANÜR BİLE VAR

Uzunköprü Belediye Başkanlığı tarafından yılda 3 kez yapılan ölçüm ve nehir tahlillerinde ise siyanüre de rastlandı. 2015 yılı Eekim ayı Ergene Nehri su kalitesi ölçüm raporuna göre, Ergene Nehri’nde  suyun 10 miligram/litre gres ve yağ, 30 mikrogram/litre siyanür ve kadmiyum (ağır metal), demir, florür, bakır, çinko, sülfat gibi kimyasal maddeler içerdiğini ortaya koydu.

BAKANLIĞA GÖRE ‘ÇOK KİRLİ’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ergene Nehri’nde deşarj standartlarında kısıtlama konulu genelgesinde ‘çok kirli’ olarak sınıflandırılan nehrin yıllık ortalama debisinin yaklaşık yüzde 25’inin doğal debisi olduğu kaydedildi. Genelgeye göre geri kalan yüzde 75 oranındaki debinin sanayi ve evsel kaynaklı atık su boşaltımlarından kaynaklandığı, özellikle Çorlu Deresi ve Ergene Nehri su kalitesinin fiziksel ve kimyasal kirlilik parametreleri açısından ‘çok kirli’ su sınıfı olan IV. sınıf su kalitesinde olduğu ifade edildi.

ERGENE SİYAH AKIYOR 

Ergene Nehri, Marmara Bölgesi’nin Karadeniz kıyılarındaki Yıldız Dağları’ndan doğarak, Çorlu, Çerkezköy, Lüleburgaz, Babaeski, Pehlivanköy ile Uzunköprü’den geçiyor. Meriç Nehri ile birleşerek Saros Körfezi’ne dökülen Ergene Nehri, ağır kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akarken, içinde canlı türü de yaşamıyor. 

‘ERGENE HAYATA DÖNSÜN’

Ergene Platformu Sözcüsü Aukat Bülent Kaçar, nehirde akan sıvının yüzde 80’inin kimyasal ve ağır metallerden oluştuğunu söyledi. Kimyasal arıtma olmadığı takdirde nehrin temizlenmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Kaçar, “Sanayi tesislerinde tam ve gerçek kimyasal arıtma yapılmadıkça bu kirlilik bitmez. Siyasi iktidarın 5 yıl önce ‘Ergene’yi kurtarma harekatı’ diye açıkladığı ve kirliliği ve kirletmeyi engelleyemediği Ergene Acil Eylem Planından sonra gelinen noktada Danıştay kararlarında belirtilen etkin idari tedbirler hâlâ alınmamaktadır. Ergene Platformu yıllardır ‘Ergene hayata dönsün’ diye yetkililere sesleniyor. Trakya halkı Uzunköprü de ve Lüleburgaz Karamusul da siyasi iktidarı kitlesel olarak uyarmasına karşın aldatmaca, vaatler, vahşet ve doğa katliamı hızla sürüyor. Trakya’da herkes sermayenin kâr için doğamıza yok etmesine karşı Ergene Nehri’ni, Trakya’yı kirletenlerin yargılanmasını, bu vahşete ve doğa sömürüsüne göz yuman kamu görevlileri hakkında soruşturmalar açılmasını istiyor” diye konuştu. (Edirne/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Medeni Yıldırım'ın ağabeyi: Katiller cezasız kaldığı için katliam sürüyor

SONRAKİ HABER

Elektrik dağıtım şirketlerinin gelir kapısı yargıda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa