Zika vürüsü ‘Guillain-Barré Sendromu’na neden olabilir’

Zika vürüsü ‘Guillain-Barré Sendromu’na neden olabilir’

Bir anda dünya gündemine küresel bir sağlık tehdidi olarak oturan Zika virüsünün ciddi bir sinir hastalığı olan Guillain-Barré sendromuna neden olabileceği tartışılıyor.

The Lancet dergisinde yayımlanan araştırma için bir önceki salgında Zika virüsüne yakalanan 42 hastadan kan örnekleri alındı. Bilim insanları, virüsün bulaşmasından yaklaşık altı gün sonra sinir hastalıklarının oluştuğunu gözlemledi.

Bilim insanlarının araştırmaları, Zika virüsünün mikrosefaliyle bağlantılı olduğuna işaret ediyor. Zika virüsü soğuk algınlığına benzer ağrılar, ateş, gözlerde yanma, eklem ağrıları ve deri döküntüleri gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Guillain-Barré sendromu, kaslarda güçsüzlüğe ve daha ciddi durumlarda acil bakım gerektirecek nefes alma sorunlarına neden oluyor.

Araştırmanın baş yazarlarından Paris’teki Pasteur Enstitüsü’nde görevli Profesör Arnaud Fontanet “Guillain-Barré sendromu gördüğümüz hastaların durumu genellikle daha hızlı kötüleşiyor” dedi.

‘DÜŞÜK RİSK

Fontanet, hastaların ‘akut evre’yi aştıktan sonraysa iyileşme belirtileri gösterdiğini söyledi.

Kan örneği alınan 42 hastanın hiçbiri ölmedi ama hastalığa yakalandıklarından birkaç ay sonra yürümek için yardım almak zorunda kaldıkları görüldü.

Uzmanlar, Zika virüsünün görüldüğü ülkelerde daha farklı sinir hastalıkları vakaları için hazırlıklı olunması gerektiğini ifade etti.

BBC’ye konuşan Glasgow Üniversitesi’nden Profesör Hugh Willison, “Bireysel seviyede, insanları Zika virüsüne yakalanmaları durumunda doğrudan Guillain-Barré sendromuna da yakalanacakları düşüncesiyle korkutmamalıyız, çünkü risk aslında düşük” dedi.

Willison, “Ama eğer bir milyon kişi Zika’ya yakalanırsa, beklenmedik Guillain-Barré vakaları da yüzlerce olabilir” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre son haftalarda Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela’da bu sendroma yakalananların sayısında artış oldu.

Wellcome Vakfı Müdürü Doktor Jeremy Farrar, “Bu araştırma, Zika ile Guillain-Barréarasındaki nedensel ilişkiye dair en ikna edici kanıt” dedi.

GUİLLAİN-BARRÉ SENDROMU

Guillain-Barré Sendromu (GBS), bir sinir sistemi hastalık grubunun tipik örneğidir. Genellikle simetrik ve bacaklardan başlayıp, yukarı doğru çıkan kas güçsüzlüğü, deride duyu bozuklukları ve kalp-damar sistemi, solunum sistemi, bağırsaklar ve mesane gibi iç organların işlev bozuklukları ile kendini gösteren bir hastalıktır; iyileşme oranı yüksektir. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Mart 2016 12:08
www.evrensel.net