29 Şubat 2016 19:16

Diyarbakır’da çarşamba günü çatışmaların durması için tüm ilçelerden Sur’a yürünecek

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Başkanları Selma Irmak, Hatip Dicle, DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağının ve çatışmaların yaşandığı Sur’un sıfır noktasında basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Demirtaş, Tüm Diyarbakır, il ve ilçelerinde herkes ayakta olmalıdır. Halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Çarşamba saat 16.00'da Sur'a doğru yürümelidir. Dış mahallelerden, her yerden yürünebilir. Tek bir kişiye zarar vermeden demokratik hakkımızı kullanacağız” duyurusunda bulundu. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Başkanları Selma Irmak, Hatip Dicle, DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit 90 gündür ablukanın devam ettiği sürdüğü Sur'dan çağrı yaptı. 

‘AKP MÜZAKERE YETİSİNİ KAYBETMİŞ OLABİLİR AMA BİZ ÖLÜMLERİ DURDURMAK İSTİYORUZ’

Sur'da günlerdir ‘ölümler olmasın, çatışmalar durdurulsun’ talebiyle direniş nöbetinin sürdüğü Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Demirtaş, "Bugün tam 90 gündür Sur'da sokağa çıkma yasağıyla birlikte saldırılar devam ediyor. Yüz metre ilerimizde saldırılar devam ediyor. Siyasetçiler olarak çatışmaların artmaması, ölümlerin olmaması için çok çaba gösterdik. Ankara ve Amed'te yüzlerce kez diyaloglar kuruldu. Tüm girişimlerimize rağmen kalıcı bir sonuç çıkmadı. AKP'nin dayattığı savaş politikasıyla yüzlere insan yaşamını yitirdi. Bunları önleyemedik. Geldiğimiz nokta tek bir ölüm olmaması için çabalıyoruz. Yıkımın durması için çağrı yaptık. Çatışmalar sonlansın dedik. Bugün sokağa çıkma yasağı kalksa yarın çatışma ve barikat olmayacak. Biz bunun çabası içerisindeyiz. Tüm çabalarımıza rağmen ablukanın kaldırılmasına karar verilmiyor. Bu gidişata asla rıza göstermedik. Diyarbakır halkı da halkımız da rıza göstermiyor. Sur'da çatışmalar var, Sur'un dışında her yerde direniş var. AKP aklını yitirmiş olabilir. Müzakere, diyalog yetisini yitirmiş olabilir. Sur'da, Cizre'de yaşananları sadece AKP'ye zarar vermediğini herkesin bilmesi lazım. Katliamlar tarihi kırılmalara neden oluyor. Biz de buna razı değiliz. Buna halk rıza göstermiyor. Biz bunu durdurmak istiyoruz” diye konuştu.

‘ABLUKALAR KALKANA KADAR YÜRÜYÜŞ SÜRECEK’

Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde yapılan nöbet eylemini devraldıklarını belirten Demirtaş, “Burnumuzun dibinde tankla, topla bir savaşın yürütülmesine izin vermeyeceğiz. Tüm Diyarbakır, il ve ilçe herkes ayakta olmalıdır. Halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Çarşamba saat 16.00'da Sur'a doğru yürümelidir. Dış mahallelerden, her yerden yürünebilir. Tek bir kişiye zarar vermeden demokratik hakkımızı kullanacağız. Çarşamba'ya kadar herkes hazırlığını yapmalı. 'Bu saldırıya, ölüme izin vermeyeceğiz' deyip yürümeli. Abluka kaldırılana kadar mücadelemiz sürecek. 'Abluka kalkana kadar çatışmalar durana kadar durmayacağız' demeli halkımız. Sur'da çatışmalar son bulmalı. Ablukayı kaldırmak yerine herkesi katledeceğiz söylemine karşı halkımızı duyarlı olmaya çalışacağız” dedi. 

‘ARTIK TEK BİR KİŞİNİN DAHİ YAŞAMINI YİTİRMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Sur’a yürüyüş konusunda kararlı olduklarını ve abluka kaldırılana kadar da kararlılığın süreceğini beyan eden Demirtaş, “Halkın duyarlı olmasına saygılı olun. O gün halkın eylemine de saldırı olmasın. İnsanlarımız mevcut durumdan son derece üzgündür. Bunu bir teslimiyet duygusu olarak okuyanlar yanılacak. Biz asla teslim olmadık. Biz herkes için eşitlik ve özgürlük istiyoruz. Ancak barışı böyle sağlıyoruz. Çarşamba saat 16.00'dan sonra Sur'a doğru yürüyüşte kararlıyız. Sur'da kuşatmalar, ablukalar kaldırılsın. Herkes kararlı bir duruş sergilemelidir. Yürüyüşe dair çalışmalarımız sürecek. Çatışmalar son bulana dek bu girişimlerimiz devam edecek. Siyasi iktidar da bir gurur, bir güvenlik politikası olarak görmeyip bizim adımlarımızı ciddiye alırsa çatışmaları durdurabiliriz. Halkımızın dik duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. 

“Tek güvenlik gücü ve sivil yaşamını yitirmemelidir. Mevcut durumda Sur'da çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Orada çocuklar, bebekler var. Orada direnen gençler, direnişçiler de var. Biz tek bir kişinin yaşamını yitirmesini istiyoruz” diyen Demirtaş, “İnsanlarımız her yerden Sur'a akacak. Orada insanlar ölürken biz yüz metrede öylece duramayız! Bunu da özellikle belirtmek istiyoruz" dedi. 

‘SUR’A YÜRÜRSEK ABLUKAYI KALDIRABİLİRİZ’

DTK Eş Başkanı Selma Irmak da Kürtçe yaptığı konuşmasında, “Bodrumlarda insanlarımız katledildi. Büyük bir direniş sergilendi. 90 gündür halkımız, gençlerimiz, çocuklarımız abluka altındadır. Cizre gibi bunlar da katledilmek isteniyor. Halkımıza çağırımızdır.  Demokrat, kadınlara, gençlere herkese çağrımızdır Sur’da katliama vermeyelim. Bir trajediye izin vermeyelim. Halkımız Sur’a akmalıdır. Abluka kalkar, çatışmalar durursa o zaman bu ölümler de sonlanacak. Buradaki çatışmalar bunlara bağlıdır. Bu abluka kalkarsa barikatlar da hendekler de kalkacak” diye konuştu. 

‘DEVLET GÜÇLERİ ÇARŞAMBAYA KADAR ABLUKAYI KALDIRMALIDIR’

Yürüyüşlerle ablukanın kaldırılması için seferber olunacağını kaydeden Irmak şunları söyledi, “Devlet güçleri ve özel birlikleri buna izin vermeyeceğiz diyor. İlla biz bunları öldüreceğiz, katledeceğiz diyorlar. Biz de bu abluka ve kuşatma kalkıncaya dek geri adım atmayacağız. Halkımıza çağrımızdır nasıl bir direniş sergileniyorsa, çocuklarımız katledilmesin diye biz de üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Çarşamba gününe kadar devlet güçlerine çağrımızdır bu ablukalı ve kuşatmayı kaldırın bir insan dahi ölmesin. Bu çağrımız yerine getirilmezse halkımızın direnişiyle bu kuşatmayı kıracağız. Bu katliamları durdurmak için Sur’a akmalıyız. Bir gün değil her gün yapmalıyız. Bu değerli bir duruştur. Bu eylem bize yeni yaşamı müjdeleyecek. Baharı bu duygularla getirecek ve özgür duygular sağlanacak”. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kadri Bağdu cinayeti faili meçhule gönderildi

SONRAKİ HABER

Ezîdî kadınlar: Kendi topraklarımızda özgür yaşamak istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa