28 Şubat 2016 22:07

YPG: Efrîn ve Şêx Meqsûd'a saldırılar ateşkes ihlalidir

YPG, BMGK'nın ateşkes kararına uydukları halde cihatçı grupların daha ilk günden bu kararı ihlal ettiğini belirterek, Uluslararası kamuoyuna henüz Efrîn ve Şêx Meqsûd'a yönelik saldırılara karşı meşru savunma haklarını kullanmadıklarını hatırlattı.

Paylaş

YPG Efrîn ve Halep Genel Komutanlığı, Efrîn ve Şêx Meqsûd'a yönelik saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) aldığı karara uyduklarını ancak bazı grupların Suriye'de varılan ateşkesi boşa çıkarmak için daha ilk günden yoğun bir çaba içerisine girdikleri belirtilerek, YPG ile Kürt halkına dönük saldırıların yoğunlaştırdığına dikkat çekildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi: "YPG/YPJ güçleri olarak Birleşmiiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 27 Şubat günü onayladığı 'Suriye'de karşıt gruplar arasındaki çatışmaların durdurulması ve ateşkes' kararına saygı duyup buna göre hareket ettiğimizi duyurduk. Ancak İdlib'e bağlı Atmê kasabasına yerleşmiş olan El-Nusra ve Ehrar El-Şam çeteleri, ateşkes kararının 00.00'dan itibaren yürürlüğe girdiği gecenin şafağında ağır silahlarla Efrîn'in Cindirêsê ilçesine bağlı Dêrbelût köyüne saldırmıştır. Qubtan El-Cebel köyünde mevzilenmiş olan aynı çete grupları havan topları ve tüp gazdan yapılmış el yapımı cehennem topları ile de Şêrewa ilçesine bağlı Başemrê köyüne saldırmıştır. Bombardıman sonucu bu köylerde birçok aile göçe zorlanmış, köylerdeki siviller büyük maddi hasara uğratılmıştır.

Rusya: 100 militan Türkiye'den Suriye'ye girdi, Tel Abyad'a saldırdı


'MEŞRU SAVUNMA HAKKIMIZI HENÜZ KULLANMADIK'

Öte yandan El-Nusra ve Ehrar El-Şam ve onların işbirlikçileri olan bazı çete grupları da 14 Şubat'tan bu yana Halep'in Şêx Meqsûd Mahallesi'ndeki sivil halka ağır silahlarla başlattığı saldırılarını aralıksız sürdürmektedir. Bu saldırılar sonucu da 27 sivil yaşamını yitirmiş, yüzlerce sivil yaralanmıştır. Ateşkes kararı yürürlüğe girdikten sonra bu çete grupları sivil yerleşim birimlerine ve sivil halka yönelik saldırılarını durdurmamış, aksine barbar saldırılarının dozunu daha da artırmıştır. Ateşkesin yürürlüğe girdiği son iki gün içinde artan çete saldırılarında ise, bir YPG savaşçısı ve bir çocuk şehit düşmüş, aralarında çocukların da bulunduğu 12 sivil de yaralanmıştır.

YPG Efrîn ve Halep Genel Komutanlığı olarak, Suriye'de huzur ve sükuneti içine sindiremeyen, tüm gücüyle ateşkesi boşa çıkarmaya çalışan bu çetelerin son saldırıları karşısında güçlerimizin öfkesi her an daha da artıp bilenmektedir. Çetelerin bu saldırıları kuşkusuz kendi gerçekliklerini ortaya koymaktadır. Kamuoyuna sabrımızın sınırlarının bu tür saldırılarla zorlandığını ancak buna rağmen henüz meşru savunma hakkımızı kullanmadığımızı duyuruyoruz." (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gaziantepspor, Galatasaray'ı 2 golle mağlup etti

SONRAKİ HABER

Galatasaray Teknik Direktörü Mustafa Denizli istifa sinyali verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...