27 Şubat 2016 17:05

Guatemala'da kadınlar kazandı, askerler tecavüzden suçlu bulundu

Paylaş

Guatemala’da iki eski ordu mensubu, cinayet, tecavüz ve yerli kadınları fuhşa zorlama suçlarından 360 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemenin kararı, Guatemala’da 1980’li yıllarda ordunun işlediği cinsel şiddet suçlarına karşı kazanılan ilk dava olarak tarihe geçti. Mahkeme, Francisco Reyes Giron ve Heriberto Valdez Asij’in insanlığa karşı suç işlediği hükmüne vardı. Francisco Reyes Giron, Sepur Zarco bölgesindeki askeri üste komutan olarak görev yapıyordu. Reyes Giron, 15 yerli kadını fuhşa zorlayarak esir almak ve bir kadın ile iki kızını öldürmekten suçlu bulundu. Üssün Eski Komutanı Reyes Giron 120 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ordu için çalışan milis güçlerden Heriberto Valdez Asif de yine kadınları esir almak ve yedi erkeği de zorla alıkoymaktan hüküm giydi.

Kadınlar, yıllardır ülkenin kuzeyinde Alta Verapaz ve Izabal bölgeleri arasında kalan Sepur Zarco köyündeki suçlara dair hesap verilmesi için mücadele ediyordu.  Duruşmayı izleyen Nobel Barış Ödülü Sahibi Rigoberta Menchu, “Bu tarihi bir karar, kadınlar ve her şeyden önce mağdurlar için çok büyük bir adım” dedi.

‘TECAVÜZ, İŞKENCE, ESARET’

Mahkemede tecavüze maruz kalan kadınları temsil eden 70 yaşındaki Demesia Yac, “Tecavüze uğradık, tüm bunların hepsi yaşandı. Eğer böyle olmadıysa, eşlerimiz nerede? Nerede olduklarını bilmiyoruz” diye konuştu. Kovuşturmaya göre, 1982 yılında orduya bağlı birlikler Sepur Zarco köyüne defalarca saldırdı ve toprak mülkiyeti hakkı için başvuran Maya halkı liderlerini esir aldı. Yerli kadınlar tecavüze uğruyor, askerler için yemek yapmaya ve askerlerin koğuşlarını temizleyeme zorlanıyordu. Antropolog Irma Alicia Velasquez Nimatuj, mahkemeye sunduğu raporda, toprak sahiplerine ait çiftliklerin ‘güvenliği’ için ve toprakların mülkiyet hakkına sahip olmak için ordunun bölgeye karakollar kurduğunu söyledi.
Yerel halka yönelik işkencenin, askeri üssün kapandığı 1988 yılına kadar, altı yıl boyunca sürdüğü ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan talimat verdi meclis harekete geçti: HDP meclis dışına itilmeye çalışılıyor

SONRAKİ HABER

Somali’de Eş Şebab’tan otel baskını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...