Arçelik’te tüm sözleşmeli işçiler işten atıldı: İşten atma sürüyor Türk Metal seyrediyor

Arçelik’te tüm sözleşmeli işçiler işten atıldı: İşten atma sürüyor Türk Metal seyrediyor

Arçelik Çerkezköy fabrikasında pazartesi günü işten atılan 500 sözleşmeli işçinin ardından işten atmalar hafta boyunca devam etti. Atılan işçi sayısı toplam 600’e yaklaştı. Değişik tarihlerde sözleşmeli olarak işe başlayan bütün işçilerin sözleşme bitim tarihi 22 Şubat 2016 olarak belirlendiğinden dolayı sözleşmeli işçilerin tamamı işten atılmış durumda.

SIRA KADROLU İŞÇİLERDE

Bu aylarda işlerin rutin bir şekilde durgun olmasından dolayı işten atılmaların kadrolu işçilerle devam edeceği söyleniyor. Hatta önceki gün “180 kadrolu işçi çıkarılacaktı ama son anda durduruldu” diyen bir Arçelik işçisi işten atmaların devam edeceğini belirtiyor.

‘TÜRK METAL ONAYLIYOR’

İşçiler, işten atmaları Türk Metal’in de onayladığını söylüyor. İşten atılan bir kısım işçi, “Türk Metal Çerkezköy Şubesine gittiğimizde bize ‘Sözleşmeler bitti, yapacak bir şey yok’ dendi” dedi. Türk Metal’in daha önce Pulmaster fabrikasında örgütlenme girişiminde, işten atılan bazı işçileri ‘Kadroya alınacaksınız’ diyerek Arçelik’te işe başlattığını, ama bu işçilerin de işten atıldığını söyleyen işçiler kendilerinin ‘Başka fabrikaya sokarız’ diyerek kandırıldığını belirtiyor. 

ÜRETİM YARI YARIYA DÜŞTÜ

Elektrik motorları ve çamaşır kurutma fabrikasının olduğu Çerkezköy Arçelik’te sözleşmeli işçilerin çok büyük bir kısmı çamaşır kurutma fabrikasında çalıştığından dolayı üretim önceki günden itibaren tek bant ve tek vardiyaya düştü. Daha önce kurutma fabrikasında günlük 4 bin 500 ürün çıkarken şimdi çıkan ürün sayısı 850’ye düştü. Elektrik motorları fabrikasında ise günlük 15 bine yakın motorun 7 binlere kadar düştüğü söyleniyor.

Şimdiye kadar sözleşmeli işçiler defalarca çıkışla karşı karşıya kalsa da ilk defa böyle toplu çıkış yaşadı. Daha önce bazı işçiler kadroya alındıktan sonra değişik tarihlerde çıkışların yaşandığı fabrikada, çıkarılan işçiler birkaç ay sonra tekrar sözleşmeli olarak işe çağrılıyordu. İşçiler kendilerine ‘Nisandan sonra çağırmaya başlarız’ denmesine rağmen işe geri dönme konusunda kaygılılar.

KİRALIK İŞÇİ YASASININ KURBANI OLDULAR

İşten atılan bir kısım işçi işsizlikten yararlanıp tekrar çağrılmayı bekleyeceğini söylese de “Kiralık işçi yasasının kurbanı olduk” diyen bazı işçiler de Mecliste olan kiralık işçi büroları yasasından etkileneceklerini ve kiralık olarak çağrılacaklarını düşünüyor. İşçilerin bir kısmı ise Arçelik’in yeni işçi alırken devlet teşvikinden de yararlanmak için yaşlı işçileri geri çağırmayacağını dile getiriyor. (Çerkezköy/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Şubat 2016 18:50
www.evrensel.net