26 Şubat 2016 23:52

Kosova'da Haşim Thaçi Cumhurbaşkanı seçildi

Paylaş

Kosova Meclisi'nde yapılan üçüncü tur oylamada Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Thaçi 120 üyeden 71'nin oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçildi.

Saat 09.00'da başlayan Meclis oturumu akşam saatlerine kadar sürdü. Gizli yapılan oylamada ilk turda 50, ikinci turda 64 oy alan Haşim Thaçi, üçüncü turda 120 üyeden 71'inin oyunu alarak Kosova'nın 4. Cumhurbaşkanı seçildi. 

Ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi Meclis'te yaptığı konuşmada şunları söyledi, "Öncelikle bana güvenmiş olduğunuz için siz milletvekillerine teşekkür etmek isterim. Ülkemizde görev yapan büyükelçilere de teşekkür etmek isterim. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bizi yalnız bırakmadınız. Bana olan inancınızın Kosova için yeni bir umut olacaktır. Anayasa ve yasalar çerçevesinde yeni bir Kosova için, halkım için, daha refah bir ülke için, çalışacağıma söz veriyorum” 

Thaçi mecliste tebrikleri kabul ederken, Priştine'de de taraftarları kutlamalara başladı. Haşim Thaçi göreve 7 Nisan 2016 günü başlayacak. Thaçi, Amerikan Büyükelçisi Greg Delawie yanı sıra Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve çok sayıda bürokrat kutlama mesajı aldı.

Öte yandan, Meclis salonuna terk eden muhalefet protesto etti. Meclis yakınlığında toplanan göstericiler polise molotof kokteyli attı. Bu sırada polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı. (CİHAN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dolar birden fırladı 3 TL'ye yaklaştı

SONRAKİ HABER

Giorgio de Chirico “Dünyanın Gizemi”yle Pera Müzesi’nde: Bilinmeyen duyumlar primitif zamanlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...