26 Şubat 2016 19:36

Meclis Başkanı Kahraman'dan Kılıçdaroğlu'na komisyona dönülmesi için mektup

Meclis Başkanı Kahraman'dan Kılıçdaroğlu'na komisyona  dönülmesi için mektup

Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "Anayasa Uzlaşma/Mutabakat Komisyonu"yla ilgili mektup gönderdi. 

Başkan Kahraman'ın, aynı şartlarda tekrar CHP'nin masaya dönmesini talep ettiği öğrenildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ise konuyu partisinin yetkili organlarında görüştükten sonra bir hafta içinde mektuba cevap vereceği ifade edildi. 

Yeni kurulan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, üçüncü toplantısında son bulmuştu. CHP'nin, dayatılan 'Başkanlık sistemi'ne karşı çıkması sebebiyle masa dağılmıştı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise CHP'nin şartlarını "O masayı deviren, o masanın yeniden kurulma şartlarını ortaya koymalı. Biz CHP olarak ön şartlarımızı, bu masanın sağlıklı yürümesi için ne gerekli olduğunu söyledik, onların içinde bir cümle vardı, başkanlık sistemini kabul etmeyeceğimizle ilgili. Meclis başkanı telaşla masayı devirdi. Devirdiği masayı yeniden kuracaksa her masa gibi o masa da dört ayaklı olacaktır. Anayasanın ilk dört maddesi masanın ayaklarıdır CHP için. Her masa gibi bu masanın da bir tablası olacak, o tabla da parlamenter sistemdir. 4 ayağı kursun, üstüne parlamenter sistemi yerleştirsin o masaya ilk oturur, son kalkarız." şeklinde özetlemişti. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

FIFA'nın yeni başkanı Gianni Infantino oldu

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa