Urfa'da iş bırakan taşeron işçiler kararlı

Urfa'da iş bırakan taşeron işçiler kararlı

Urfa'da Eksim Holding'e bağlı çalışan 900 taşeron işçi , maaşlarını alamadıkları ve asgari ücrete uygulanan zam maaşlarına yansımadığı için iş bırakma eylemine geçti.

Bugün iş bırakma eyleminin 2. gününde olan işçiler, haklarını alana kadar iş başı yapmayacaklarını ifade ettiler. İş başı yapmayan işçiler şirketin Yeşildirek Mahallesi önündeki dağıtım merkezi önünde direnişlerini sürdürüyor.

Asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte işçiler maaşlarında yüzde 30 oranında zam yapılmasını ve iki aydır ödenmeyen maaşlarının ödenmesi için eyleme geçti. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından işçiler artışın maaşlarına yüzde 30 oranında yansıtılmasını talep etti. İşçilerin talebine patron yüzde 24 oranında zam yapacağını belirterek karşılık verdi. İşçiler bu zam oranını kabul etti. Patron daha sonra bu oranı yüzde 8 oranında maaşlara yansıtacağını öğrenen işçiler, iş bırakarak, haklarının ödenmesi talep etti.

HAKLARIMIZI ALANA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

Gazetemize konuşan ve arıza servisinde çalışan işçilerden İbrahim Demir, hakları için eyleme geçtiklerini belirtti. Demir, iki aydır maaşlarının da ödenmediğini ifade etti. Demir, maaşlarına daha önce anlaştıkları şekilde yüzde 24 oranında zam yapılana ve iki aydır ödenmeyen ücretleri ödenene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Şu ana kadar 110 işçinin eyleme geçtiğini anlatan Demir, diğer işçi arkadaşlarının da dağıtım merkezine gelmeye devam ettiğini ifade etti.

2013’TE DEVİR TESLİM ALMIŞTI

Bölge’nin en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ), 24 Temmuz’da 2013’te dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla Eksim Yatırım Holding’e devir teslim töreni yapılmıştı. (UrfaEVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Şubat 2016 14:35
www.evrensel.net
ETİKETLER UrfaEksim Holding