26 Şubat 2016 04:53

İsmailler 2015’te yine bol bol öldü...

Paylaş

Uzm. Dr. Gökmen ÖZCEYLAN
İşyeri Hekimi

2015 yılı yaklaşık 2 aydır sonlandı. Ben bütün bu süre boyunca 2015 deki işçi cinayetlerini araştırmaya devam ettim. Bir umut Çalışma Bakanlığı verileri de gelir ve biz de yazımızı tam yazarız diye. Her yılın sonunda bir önceki yılın muhasebesini yapıp bir sonraki yıla daha az ölümle gitmenin hatta mümkünse tek bir İsmail arkadaşımın çalıştığı işten dolayı burnunun bile kanamadığı bir yıl temennisi dilerim. Ama benim ülkemde hiç gerçekleşmiyor bu temenni. 2015 rakamlarını kendi kavlimce haber sitelerinden ay ay tutmaya çalıştım. Benim tuttuğum rakamlara göre en az 1648 İsmail arkadaşımızı iş cinayetlerinde kaybettik. Ancak kendi rakamlarıma tam güvenemiyordum. Çünkü günlük kayıpların bazıları gözümden kaçmış olabilirdi. Bazıları haberlerin iş cinayeti olmayıp başka türlü ölümler olabilirdi. Ancak İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi 2015 rakamlarını açıkladı. En az 1730 işçi yaşamını kaybetmişti.  

1730 rakamını sadece sayıdan ibaret görenlere değil sözüm. Yani bir ilçe veya il düşünün, evine ekmek götürülen 1730 ailenin evine bu ateş düştü. Tek dertleri evlerine ekmek parası kazanmak olan bu insanlar hem de hepsi önlenebilecekken hiçbir önlem alınmaması nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Her yazımızda, bu işle ilgilenen tüm profesyonellerin çığlık çığlığa uyardığı sebeplerden dolayı. Çok mu iddialı sözler bunlar gelin size bunu ispat edeyim. 

Neden önlenebilirdi? Ve neden önlemler alınmadığı için bol bol öldü İsmailler 2015 yılında.

Bunun için öncelikle ölümlerin dağılımına bakalım mı?

Ölen İsmaillerin 120’si kadın işçi, 63’ü çocuk işçi, 444’ü bir iş kolundan emekli işçi, 67’si ise göçmen işçi. 
2013 yılındaki rakamlara göre ciddi artış hâlâ sürmekte. 2014’te ülkemizde tavan yapan bu cinayetlerin 2015’te çok az düştüğünü gözlemliyoruz. 2013 yılında 1200 civarında olan bu rakam, 2014 yılında 1800, 2015 yılında ise 1730. Yıllara göre dağılım özellikle bize şunu anlatmalıdır ki biz bu cinayetlerin önüne geçemiyoruz. 

HER GÜN 5-6 İSMAİL ÖLÜYOR

O kadar yasa ve yönetmelik değişmesine rağmen, o kadar uygulamada gidilen değişikliğe rağmen bu inanılmaz derece de yüksek rakamlar bir türlü aşağılara çekilemiyor. Bu rakamların günlük ortalaması şunu anlatıyor bize; Yıl içinde çalışma gününü en yüksek tutsak ki bu ortalama haftada altı gün ve buna göre ortalama 5.54 .Yok eğer çalışma gününü haftada daha reel bir hesaplamayla 5.5 tutarsak ortalama günlük işçi ölüm sayısı ise 5.6 

Yani arkadaşlarım 2015 yılında günlük ortalama 5-6 İsmail kardeşimizi her gün iş cinayetlerine kurban verdik.

Gelelim bu cinayetlerin iş koluna göre dağılımına:

İnşaat-yol-şantiye iş kolunda: 430 işçi
Tarım ve hayvancılıkta: 405 işçi.
Taşımacılıkta: 205 işçi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Ölümümden devlet sorumlu’ dedi intihar etti: ‘Haydar Duymaz’ı ihmal öldürdü’

SONRAKİ HABER

Cam fabrikalarında sorun çok, çözüm sınıf sendikacılığında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...