Davutoğlu: Güvenliğimiz tehdit altında olursa ateşkes bağlayıcı olmaz

Davutoğlu: Güvenliğimiz tehdit altında olursa ateşkes bağlayıcı olmaz

Başbakan Ahmet Davuoğlu, Suriye’de 27 Şubat’ta başlaması planlanan ateşkesle ilgili “Türkiye’nin güvenliğini tehdit söz konusu olursa, ateşkes bizim için bağlayıcı olmaz” dedi.

Borsa İstanbul-Borsa Konya iş birliği imza ve gong töreninde konuşan Davutoğlu, “Suriye’de ateşkes kararı yeni bazı saldırılara mesnet teşkil etmemeli” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu şöyle dedi: "Suriye’de kardeşlerimizin canlarına kasteden bu ortamın durması için gerçekleşecek her türlü ateşkesi destekleriz. Bu ateşkes kararı yeni bazı saldırılara mesnet teşkil etmemelidir. Anlaşma dokümanında sağlanan ateşkesle rejim ve Rusya gibi ülkelere gelebilecek saldırıların durdurulması sağlanıyor. Ancak onların muhalefete yönelik saldırıları belirsiz oluyor. Eğer bu uygulama devam ederse, Rusya sorumsuzca hava hareketlerine devam ederse ateşkesin anlamı kalmaz. Şimdi insani yardım koridorları açılacak mı? Ateşkesi kutsamak ve mesele çözülmüş gibi görmek doğru değil yani. YPG bizim için el Nusra ve IŞİD gibi terör örgütüdür. Suriye’nin içini ilgilendiren bir ateşkestir bu. Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda kimseye sormadan gerekli tedbiri alırız. Sakın ha burada ateşkes oldu Türkiye bize bir şey yapmaz diye düşünmesin. YPG ve arkasındaki ülkeler biz Türkiye’yi rahatsız etmeye devam ederiz gibi bir anlayışa devam ederse gerekli karşılığı veririz. Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir.”

ABD ve Rusya, Suriye’de geçici ateşkes için anlaşmış, ancak IŞİD ve El Nusra kapsam dışı bırakılmıştı. Yani bu iki örgüte yönelik saldırılar sürecek. Ateşkese Suriye yönetiminin ardından Suudi krallığı da olumlu yaklaştığını bildirmişti. Son olarak YPG de meşru müdafaa hakkkını saklı tutarak ateşkese uyacağını bildirmişti.

DOKUNULMAZLIK İŞARETİ

Ayrıca Ankara saldırısını gerçekleştiren  Abdulbaki Sömer’in taziyesine katılan HDP’li vekile tepki gösteren Başbakan Davutoğlu, “Dünyanın hiçbir yerinde bir caninin taziyesi olmaz. O taziyeye parlamenter katılmaz” dedi. Dokunulmazlıkların kaldırılma işaretini veren Davutoğlu “Dokunmazlık zırhına sığınarak kimse suç işleyemez. Kimse canlarımızı alan teröristin meşru gösterilmesine yol açacak eylemlerde bulunamaz. Hukuki süreç takip edilir, Meclise geldiğinde tek tek ele alırız.” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Ahmet Davutoğlu