25 Şubat 2016 14:45

HDP'den 'siyasal linç' tepkisi

Paylaş

HDP, Ahmet Hakan’ın HDP’ye yönelik sözlerine tepki gösterdi.  Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan HDP MYK’si “AKP ve yandaş medyanın siyasal lincini kabullenmiyoruz” dedi.

HDP’nin 6 milyondan fazla yurttaşın oyunu aldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar dile getirildi: “Partimizi demokratik siyaset alanından dışlamak için daha önce de pek çok girişim oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim dönemlerinde, binalarımıza ve çalışmalarımıza yönelik 400 civarında saldırı yaşandı. Bileşenimiz olan siyasi akımların geçmişte pek çok partisi kapatıldı ve milletvekilleri yaka paça Meclisten atıldı, ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Seçmenlerimize, Eş Genel Başkanlarımıza, MYK üyelerimize, milletvekillerimize, üyelerimize yönelik siyasal linç kampanyaları, fiziki saldırılar düzenlendi ve düzenleniyor. Tüm bu yaşananlara rağmen partimiz demokratik siyaset zeminindeki özgürlük, demokrasi, eşitlik ve barış mücadelesinden asla uzaklaşmadı, kararlılığından dönmedi.”

SİYASAL LİNÇ KAMPANYALARI

HDP’ye yönelik eleştiri adı altında siyasal linç kampanyalarının zihniyet değişmediği sürece devam edeceğinin belirtildiği açıklamada, “Son olarak Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olan ve CNN Türk kanalında program yapan gazeteci Ahmet Hakan’ın var olan siyasal linç kampanyasına bir kez daha büyük bir iştahla katılan tarzı, “halkların demokratik canlı bombası,” “alçaklar, korkaklar” şeklindeki sözleri kabul edebileceğimiz ve eleştiri sınırlarında ifade edilmiş düşünceler olarak görebileceğimiz sözler değildir” denildi.

HDP’ye “canlı bomba olun, hendeğe girin, kendinizi patlatın” önerilerini yaparak linç kampanyasına benzin dökenlerin bu tutumuna rağmen HDP’nin demokratik siyaset alanından uzaklaşmayacağı ifade edilerek şunlar dile getirildi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde yürütüldüğü anlaşılan “HDP’yi provoke etme” kampanyası beyhude, gazetecilerin bu ucuz kampanyaya alet olması ise kendileri ve Türkiye basın camiası adına üzücüdür.
Cumhurbaşkanı’nın son muhtarlar toplantısında Meclis’e talimat vererek milletvekillerimiz hakkında düzenlenen fezlekelerin işleme konulmasını istediği günlerde linç kampanyasına benzin dökmenin ne anlama geldiğini de biliyoruz. Biz bunu Hrant Dink’ten, Tahir Elçi’den hatırlıyoruz.”

HDP’nin özgürlük ve barış pusulasından vazgeçmeyeceği belirtilerek, “HDP, başladığı zorlu yolculuğu, tam da halklarımıza verdiğimiz sözün gereğini, yani özgür bir ülkeyi ve barış içinde kardeşçe yaşayacağımız bir ortamı var edinceye kadar ısrarla sürdürecektir” ifadelerine yer verildi. (AnkaraEVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da toplanan yardımlar Diyarbakır'a ulaştırıldı: 'Dayanışmayı büyütelim'

SONRAKİ HABER

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi: Türkiye, Nusra'yla birlikte çalıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...