25 Şubat 2016 14:35

İstanbul'da toplanan yardımlar Diyarbakır'a ulaştırıldı: 'Dayanışmayı büyütelim'

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, Pendik Kadın Dayanışma Derneği ve Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği tarafından toplanan yardımları Diyarbakır’a getiren heyet Rojava Derneği yöneticileriyle görüştü.

Heyet, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve abluka nedeniyle göç etmek zorunda kalan aileler için İstanbul’da topladıkları yardımları Rojava Derneği’ne teslim etti. Görüşmede konuşan Rojava Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Durmaz dernek çalışmaları ve Sur’a ilişkin bilgi verdi. Sur’da yaklaşık 22 bin yurttaşın göç ettiğini, fakat çatışmaların devam etmesi nedeniyle göç edenlere dair net bir veri toplanamadığını dile getiren Durmaz, “Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş Sur büyük bir yıkıma maruz kaldı. İnsanlar evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ama bu ailelerin önemli bir kısmı Diyarbakır’ı terk etmedi” dedi. Dayanışmanın kendilerine moral verdiğini söyleyen Durmaz, “Devlet bu savaş politikalarıyla bir yandan bölge halkını yıldırmak isterken, diğer yandan da gelen yardımları engellemek istiyor. Gelen her yardım bizi daha da güçlendiriyor. Ancak bölge halkı giysi, gıda gibi yardımlardan öte burada ki durumun batıda anlaşılmasını bekliyor. Kürt halkı kadar tüm Türkiye halkları da barış sürecine tekrar dönülmesi konusunda ısrarla mücadele etmeli” dedi.

Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek ise her alanda bölgede yaşananları anlattıklarını belirterek, “Bunun için çeşitli platformlar oluşturuldu. Her ilçede eylemler örgütlendi. Ancak yapılan her eyleme polisin sert müdahalesi oluyor. Medya üzerinden bir kutuplaşma yaratılıyor” dedi. Bu ortamı kırmak için tüm kesimlerin harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Gerçek, “Bu saldırıların durması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Toplanan yardımlar da bu mücadelenin bir parçası. Asıl olarak İstanbul’da işçi havzalarında, mahallerde, okullarda burada yaşananları anlatıyoruz ve mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Kadın örgütleri adına konuşan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan ise savaşa dikkat çekme üzere kapı kapı dolaştıklarını belirterek, “Kadınlara, işçilere burada yaşananları anlatıyoruz. Ama medya büyük bir manipülasyon yaratılmış durumda. Bu algıyı kırmak kolay olmuyor. Kadına yönelik şiddete ve kadın bedenin teşhirine karşı batıda yapılan eylemlere de çok sert müdahaleler yapılıyor. Ancak yılgınlığa düşmeden mücadeleyi büyütmeliyiz” dedi. Heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarını ziyaret etti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de cenaze törenine polis saldırısı

SONRAKİ HABER

HDP'den 'siyasal linç' tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...