19 Nisan 2012 11:41

Akademisyenlere polis saldırısı Meclis’e taşındı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Adana Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde akademisyenlere polis saldırısını Meclis gündemine getirdi. Tüzel İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, saldırı emrini veren Vali ve emniyet yetkilileri hakk

Akademisyenlere polis saldırısı Meclis’e taşındı

Paylaş

Adana Valiliği’nin talimatıyla Adana polisi, 5 Nisan Perşembe günü sabah saatlerinde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından “Narenciye Araştırma ve Gen Bahçesi” olarak kullanılan alana, rektörlükten izin bile almadan toma, akrep araçları ve onlarca sivil polisle saldırı düzenledi. Saldırı haberini alan Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu, öğretim üyeleri, çalışanlar ve öğrenciler olay yerine gelerek, “yapılanın yasal olmadığını” söylediler. Polisin saldırısından akademisyen ve öğrenciler de nasibini aldı, gen bahçesi de iş makinaları ile dağıtıldı.

Bu saldırıyı soru önergesi ile gündeme getiren Tüzel, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den,
bilimsel araştırma amacı ile kullanılan nadir bir koleksiyon oluşturan Ziraat Fakültesi “Narenciye Araştırma ve Gen Bahçesi” alanına polisin, üstelik izin de almadan neden girdiğini sordu. Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu’nun konuyu yargıya taşıdığını hatırlatan Tüzel, “mahkeme sonuçlanana kadar beklenilmesi talep edildiği halde; polisin bilim insanlarına zor kullanmasının dayanağına” da yanıt istedi.

 “Profesörü gelse fark etmez” anlayışı ile polislerin öğrencilerin gözü önünde akademisyenlere şiddet uyguladığını belirten Tüzel, sorumlular hakkında bir yaptırım olup olmadığını da sordu.

Konunun yargıda olduğunu da hatırlatan Tüzel, “İtilaflı bir konuda bir tarafın lehinde davranması Adana Valisi ve emniyetinin görevi midir?” diye sordu. Tüzel, sözkonusu polis amirleri ve vali hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Orantılı güç’ kör etti, orantısızı ne yapar?

SONRAKİ HABER

İran'da içerisinde 100 yolcu bulunan uçak alev aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa