24 Şubat 2016 16:18

Artuklu’da 36 akademisyene açılan soruşturmaya tepki

Paylaş

Eğitim Sen Artuklu Üniversite Temsilciliği ve akademisyenler, barış bildirisine imza atan 36 akademisyen hakkında açılan adli ve idari soruşturmaya tepki gösterdi. 

Artuklu Üniversitesi Rektörlük binası önünde dün yapılan açıklamaya haklarında soruşturma açılan akademisyenler de katıldı. Açıklamayı yapan Öğretim Üyesi Naif Bezwan, haklarında açılan disiplin soruşturmasının hukuki ve akademik bir dayanaktan yoksun olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “İfadeye çağrılan meslektaşlarımızın disiplin yönetmenliğinin hangi maddeleriyle ve hangi disiplin suçlarıyla suçlandıkları dahi belirtilme gereği duyulmamıştır. Disiplin soruşturmasına konu edilen bildiri, tamamen ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında yapılan bir etkinliktir. Bildirinin muhtevası karşı argümanlarla elbette eleştiri konusu yapılabilir ancak disiplin soruşturmasına gerekçe teşkil etmez. Mardin’de çalışan akademisyenler olarak, çatışma ortamının hem öğrencilerimiz üzerinde hem de çevremizde yarattığı büyük tahribat ve travmalarla doğrudan yüzleşmekte ve bunlardan derin bir şekilde etkilenmekteyiz. Bu durum, barış konusunda daha duyarlı ve sorumlu bir tutum almayı da gerektirmektedir.”

Bezwan, üniversitede ve şehirlerinde barış konusunda duyarlılık ve farkındalık yaratmak için 1-3 Mart tarihinde çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini de dile getirerek, “Mensup olduğumuz üniversitenin ilgili bildiriye imza atmış olmaktan dolayı hakkımızda hukuki dayanaktan yoksun bir disiplin soruşturması açmış olması, bizi derinden üzmüştür. Bu açıkça keyfi ve yaralayıcı bir uygulamadır” dedi. (Mardin/DİHA)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bu kadar HES’le Ordu’nun dereleri mi kalır?

SONRAKİ HABER

Ek zam için direnen Haribo işçileri: Kazanana kadar mücadeleye devam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...