Esad’tan Putin’e: Ateşkes uygulamasına yardımcı olacağız

Esad’tan Putin’e: Ateşkes uygulamasına yardımcı olacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bir telefon görüşmesini yaptı. Beşar Esad, Suriye'de bu haftasonu başlaması planlanan ateşkesin uygulanmasına yardımcı olacağını söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, telefonla görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, hükümetinin Suriye'de bu haftasonu başlaması planlanan ateşkesin uygulanmasına yardımcı olacağını ifade ederken Rusya ve ABD'nin üzerinde anlaşmaya vardığı ateşkesi “siyasal çözüm yönünde atılmış önemli bir adım” olarak niteledi.

Putin ve Esad'ın, Suriye'de IŞİD, Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ve diğer terörist gruplarla “taviz vermeden mücadele etmeyi sürdürmenin” önemini vurguladığı belirtilen açıklamayı yansıtan Sputnik haber ajansı “Putin'le Esad'ın görüşmesi, Rusya ve ABD'nin Suriye'de bu haftasonu başlaması planlanan ateşkese dair anlaşmaya vardıklarını duyurmasından 2 gün sonra geldi. Anlaşmaya göre ateşkesin 27 Şubat'ta başlaması gerekiyor” dedi. (ANKA)

 

www.evrensel.net