24 Şubat 2016 11:51

Yunanistan’da anarşistler ERT'nin canlı yayını bastı

Yunanistan’da anarşistler ERT'nin canlı yayını bastı

Paylaş

Yunan devlet televizyonu ERT'nin 50. kuruluş yıldönümünde anarşist Ruvikonas grubu, ana haber bülteninin yayınlandığı stüdyoyu işgal etti. Çıkan arbede sırasında bir kameraman yaralanırken, 22 kişi gözaltına alındı. 

Yunan devlet televizyonu ERT, 50. kuruluş yıldönümünü kutluyor. İşgal eylemleriyle sık sık adından söz ettiren anarşist Ruvikonas grubu, dün akşam saat 21.00'de başlayan ana haber bülteninin yayınlandığı stüdyoyu bastı. Bültenin başlamasından sadece 4 dakika sonra gerçekleşen eylemi yaklaşık 25 kişilik bir grup gerçekleştirdi. 

10 DAKİKA BOYUNCA CANLI YAYIN KESİLDİ 

ERT'nin dünü ve bugününün konuşulduğu sırada kameramanların bulunduğu yerden bağrışma ve gürültü sesi ekrana yansırken, ana haber bülteni sunucusu Panos Haritos ve ERT'de 20 yıl görev yapan eski gazeteci ve Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Milletvekili Lianna Kanelli'nin (61) şaşkın gözlerle sesin geldiği yere bakmalarının ardından önce ekran karardı hemen ardından ise arşiv yayınına geçildi. 

GRUP BİLDİRİ OKUMAK İSTEDİ

10 dakika süren canlı yayın kesintisinin ardından 21.15'te yeniden başlayan ana haber bülteni, stüdyoda yaşanan gerginliğin anlatılmasıyla sürdü. Sunucu Haritos, "Her zaman televizyonda beklenmedik şeyler olur. Bu akşamki ani gelişen şey Kanelli ile konuşurken stüdyonun işgal edilmesiydi." ifadelerini kullandı. Haritos, kendilerini anarşist Ruvikanos grubu olarak tanıtan kişilerin hazırladıkları "siyasi bildiri"yi canlı yayında okumak istediklerini ancak bunu kabul etmediklerini söyledi. Spiker, anarşist gruptan bildiriyi alarak canlı yayında kendisinin okumayı önerdiğini ancak kabul etmediklerini söyledi. 

Canlı yayında okunmak istenen bildiri daha sonra bir internet sitesinde yayınlandı. İki sayfalık bildiride Syriza hükümetinin ekonomik krize son vermek yerine kemer sıkma politikalarına devam ettiği eleştirisi ile mülteci krizi konusunda batılı ülkelerin yaklaşımına tepkiler yer aldı. 

'KAMERAMAN YARALANDI; CEP TELEFONLARI UÇUŞTU’

Ana haber bültenine konuk olarak katılan KKE Milletvekili Kanelli ise şunları söyledi: "Beni en çok rahatsız eden bildiriyi verin okuyayım dememe rağmen vermediler. Şiddetle olmaz. Maalesef bir kameran çok kötü yaralandı. Bazı telefonlar da havada uçuşup parçalandı." 

İşgalin ardından devlet kanalı ERT'ye gelen polis, 22 kişiyi gözaltına aldı. ERT'den yapılan açıklamada ise yaklaşık 25-30 kişilik anarşist grubun 10 dakika süre ile canlı yayının kesilmesine sebebiyet verdikleri belirtildi. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Sultanahmet saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 12'ye çıktı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa