19 Nisan 2012 04:05

Breivik: Ya idam verin ya beraat

Norveç’te 22 Temmuz 2011'de hükümet konağına ve Utöya adlı adada İşçi Partisi’nin gençlik örgütü AUF’nin gerçekleştirdiği gençlik kampına gerçekleştirdiği saldırılarda 77 kişiyi katleden katil Anders Behring Breivik’in yargılanmasına üçüncü günde devam ed

Breivik: Ya idam verin ya beraat

Paylaş
Mahmut Algünerhan

Katil ikinci güne(Salı) yine Nazi selamıyla başladı. Breivik, hakimin dava ile ilgili açıklamalarına yer yer sırıtarak karşılık vererek "dünyanın yerli halkı", "Norveçli yerli halk" terimini çok kullandı.

Breivik, ikinci günkü konuşmasında “Bizim etnik yerli halkımızın haklarını, kültürel ve bölgesel haklarımızın alınmasını istemediğimiz bir çok Norveçlinin, İskandinavlının ve Avrupalının adına konuşuyorum” dedi.

Oslo adliyesindeki 250 numaralı salonda başlayan davanın üçüncü gününde de öne çıkan verdiği Nazi selamı oldu. Mahkemenin, katilden böyle bir selam vermemesi talebine Breivik uymadı.

Breivik’in avukatı Geir Lippestad devlet televizyonu NRK'ya yaptığı açıklamada bu selamın verilmemesi konusunda çok talep aldığını ve müvekkilliyle konuştuğunu söyledi. Avukatlar katilin bu davranışından dolayı ekstra ceza alabileceğini düşünüyorlar.

Mahkeme katile, Liberya ve Londra gezileri ve değindiği “Tapınak Şövalyeleri” ile ilgili sorular soruldu. Breivik, kilise liderlerinin, Avrupa'nın İslamlaşmayı durdurmak için verdiği mücadeleyi desteklemek gerektiğine inandığını değindi.
Breivik davanın tek mantıklı sonucun beraat veya ölüme mahkum olduğuna inandığını,
verilecek 21 yıl cezanın basit bir ceza olduğunu söyledi.

Hakim İnga Bejer Engh tarafından sorulan “Bu davaya bağlantılı olarak verilen ölüm cezası uygulaması Norveç için doğru olacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna Breivik “Birçok şekilde doğru olurdu. Böyle bir olay değerlendirildiğinde iki çıkış vardır ve ben 21 yıllık cezaya basit bir ceza gibi bakıyorum” yanıtını verdi.

Hakimin “ Ölüm cezası mı istiyorsunuz?”sorusuna “Ben ölüme mahkum olmak istemiyorum, ama karara saygı gösteririm, 21 yıllık cezayı tanımıyorum, bu gülünç bir cezadır” cevabını veriyor.

Duruşmaya bugün de devam ediliyor. (Oslo/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

28 Şubat soruşturmasında 2. dalga

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa