Kayseri Barosu’ndan  Cansel’in ailesine destek

Kayseri Barosu’ndan Cansel’in ailesine destek

Öğretmeninin cinsel istismarı ve okul yönetiminin ihmali sonucu intihar ettiği iddia edilen Cansel Buse  K’nin ailesine Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonundan destek geldi. Kadın Hakları Komisyonu, davaya müdahil olacaklarını, hukuki sürecin her aşamasının da takipçisi olacaklarını açıkladı.

Kayseri Barosu Başkanlığı Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Baromuz Kadın Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonu ile birlikte yargılama aşamasında davaya müdahil olarak, hukuki sürecin de her aşamasında sonuna kadar takip etmekte kararlıdır. Şimdi C.B.K.’nın ölümüne sebebiyet veren bu hazin olay ve geçmişte yaşanan şiddet ve kadın ölümleri sadece istatistik ve üçüncü sayfa haberleri ile sınırlı olmayıp, toplumumuzun kadınlara bakış açısının ne denli kadını ötekileştiren ve şiddeti meşrulaştıran bir zihniyette olduğunu göstermiştir. Çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız için mücadele etmeye, halkımızı bilinçlendirmeye, kadınlara yönelik şiddetin ve ayrımcılığın karşısında olmaya daha kararlı bir şekilde devam edeceğiz.

ÖĞRETMEN, EVLİ 2 ÇOCUK BABASI ÇIKTI

Öte yandan Cansel Buse K’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Bayram Ö’nün 18 yıldır öğretmenlik yaptığı, evli ve 2 çocuk babası olduğu, bu okulun üçüncü görev yeri olduğu öğrenildi. 
Öte yandan intihar eden liseli Cansel Buse K.’nın ailesi, taziyeleri kabul etmek için memleketleri olan Kırşehir’in Kaman İlçesi’ne bağlı bir mezradaki evlerine gitti.

KADINLAR: İNTİHAR DEĞİL, CİNAYET

Cansel Buse K.’nın öğretmeninin cinsel istismarı nedeniyle intiharının ardından, Kayseri’de kadınlar harekete geçti.

Kayseri Kadın Platformu üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Kadriye Aktaş Peker, basın açıklamasında ‘Sözün bittiği yer’ olarak tanımlanabilecek bir noktaya geldiklerini söyledi. Peker, Özgecan Aslan olayı ardından, kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarla ilgili toplumda bir duyarlılık oluştuğunu, kadına uzanan ellerin kırılmasını umutla beklerken yeni şiddet haberleriyle hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

CHP’Lİ KADINLAR KARANFİL BIRAKTI 

CHP Kayseri kadın Kolları üyeleri de Cansel Buse için okul önüne karanfil bıraktı. Kayseri Kadın Kolları Başkanı Şehriban Peker, “Özgecanları, Münevverleri unutmadan, peş peşe şiddet, taciz ve tecavüz olayları yaşanmaya devam ediyor” diye konuştu. 

Peker, “Olayın gerçek nedenleri kamuoyundan gizlenerek, tecavüz, taciz ve şiddetin önünü alacaklarını zannedenler, neredeyse bu olayları yasal hale getirmişlerdir. Kadın bedeni üzerinden ellerini çekmemekte direnenlere, yine kadınlar gereken yanıtı verecektir. Bu olayların sorumlusu, mini etek giyeni, gece dışarıda gezeni hedef gösterenlerdir. Kadınların şiddete, tecavüze maruz kalmadığı, kimsenin ölmediği bir ülke ve bu olayın sorumlularının yargı önünde hak ettiği cezaya çarptırılmasını istiyoruz” dedi. (İstanbul/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Şubat 2016 17:41
www.evrensel.net