23 Şubat 2016 17:15

AİHM, eşi tarafından öldürülen kadını koruyamayan Türkiye'yi tazminata mahkum etti

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eşi tarafından 22 bıçak darbesiyle öldürülen Selma Civek'i koruyamayan Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum etti.

Hayriye Pınar Civek, Rabia Merve Civek, Yaşar Civek, 5 Temmuz 2011’de, AİHM’ye devletin annelerini koruyamadığı gerekçesiyle başvuruda bulunmuştu.

Davayı inceleyen mahkeme, Selma Civek’in polise birkaç defa başvurmasına, sanığın mahkeme önüne çıkarılmasına rağmen, ayrıca ölüm tehditleri ve tacizlerin de olmasına rağmen devletin yeterince koruma sağlanmadığına kanaat getirdi. Mahkemenin emirlerine uymayan eşe dışarıda kalması için izin verilirken, çocukları ve eşini koruması adına gerekli tedbirlerin alınmadığı belirtildi. AİHM, maktulün 10 Ocak’ta tekrar başvuruda bulunmasına rağmen gerekli tedbirler alınmamış ve 4 gün sonra sokak ortasında öldürülmüş olmasını "yaşam hakkının ihlali" olarak değerlendirdi.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. Maddesi olan “yaşam hakkını” koruyamadığı için Türkiye Cumhuriyeti’ni, Civek’in çocuklarına 53 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti. 14. Madde olan ayrımcılık maddesinin işletilmesine ise gerek görmedi.

NE OLMUŞTU?

Selma Civek 1987 yılında evlendiği eşinden sürekli olarak şiddet ve taciz görüyordu. Civek, şiddet gördüğü gerekçesiyle başvuruda bulunmuş ve 2009 yılında Ankara’da, istismar gören kadınlar için kurulan bir merkezde kalmıştı. Eve geri dönen Civek tekrar şiddete maruz kaldığı için 14 Ekim 2010 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu. Eşi H.C. şiddetten dolayı gözaltına alındı. Kasım 2010’da denetimli serbestlikle salıverildi. Selma Civek, 23 Kasım 2010’da ölüm tehdidi ve tacizlerden sonra 10 Aralık 2010’da yeni bir şikayette bulundu fakat 14 Ocak 2011’de sokak ortasında 22 bıçak darbesiyle eşi tarafından öldürüldü. H.C. ömür boyu hapisle cezalandırıldı. (CİHAN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hastane yerine ağrı kesiciyle hücreye

SONRAKİ HABER

Kayseri Barosu’ndan Cansel’in ailesine destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...