CHP'li Adıgüzel'den soru önergesi: Heybeliada Halk Kütüphanesi lojman mı oluyor?

CHP'li Adıgüzel'den soru önergesi: Heybeliada Halk Kütüphanesi lojman mı oluyor?

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Heybeliada’da 40 küsur yıl halk kütüphanesi olarak hizmet vermiş tarihi Triandafilidis Köşkü’nü, Meclis gündemine taşıdı. 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması talebiyle verilen soru önergesinde Adıgüzel, “Heybeliada halkının tüm itirazlarına ve tepkilerine rağmen, Hazine tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen tarihi binanın lojman olarak kullanılacağı yönündeki iddialar doğru mudur?” diye sordu. 

'HEYBELİADA HALKININ TALEPLERİ GÖRMEZDEN Mİ GELİNİYOR?'

Adıgüzel, Heybeliada’nın en eski tarihi binalarından ve kültürel miraslarından biri olan Triandafilidis Köşkü’nün, Bakanlık tarafından hizmet binası olarak kullanılacağı yönündeki iddiaların, tarihi bina için yıllardır mücadele yürüten Heybeliada halkının tepkisine yol açtığını belirtti. 1968’den 2008’e kadar halk kütüphanesi olarak kullanılan tarihi binada, 2013 yılında Heybeliada halkının çabalarıyla restorasyon çalışmalarının başlatıldığına değinen Adıgüzel, “Kaderine terk edilmiş tarihi binayı, ayağa kaldırmak için var gücüyle çabalayan Heybeliada halkının, kütüphane talepleri görmezden mi gelinmektedir?” dedi. 
Adıgüzel, soru önergesinde ayrıca tarihi binanın tahsis aşamasında Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün binanın kütüphane amacıyla tahsis edilmesine karşı çıktığı yönündeki iddiaların doğru olup olmadığını sordu. (HABER MERKEZİ)

 

 

 

 

 

www.evrensel.net